Annelerin ateşli çocuğa yaklaşımı; Ateş konusunda bilgi, tutum ve davranışları
  1. Tez No: 471377
  2. Yazar: ALKAN YERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMAGÜL BAŞARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Çocukluk çağında en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan ateş çoğu zaman tedavi gerektirmeyen metabolizmanın savunma mekanizmalarından biridir. Çok yüksek olmayan ateş sırasında ateşin hemen düşürülmesi gerektiğini düşünen aileler, özellikle anneler bu telaş hali içerisinde çocuğa yanlış ve gereksiz uygulamalar yapabilir. Annelerin ateş hakkında bilgi düzeyleri ve ateşe yaklaşımının ortaya konması amacıyla Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran annelerin ateşli çocuğa yaklaşımı; ateş konusunda bilgi, tutum ve davranışları incelenmiştir. Çalışmanın amacı annelerin ateş konusunda verdikleri tepkileri ve endişelerini anlayarak sağlık personeli ve anneler arasında iletişimi sağlamaktır. Bu sayede ateşin ölçülmesi, evde doğru uygulamaların yapılması konusunda annelerin eğitim yoluyla bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. METOT: Çalışmada annelerin ateş konusunda bilgi düzeylerinin ve ateş sırasındaki uygulamalarının belirlenmesi amacıyla 2017 mayıs – haziran döneminde Mustafa Kemal Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 328 anneye anket uygulanmıştır. Elde edilen bulguların istatistiksel analizleri SPSS 23.0 paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Fever is one of most common issues in childhood and most of time it doesn't require treatments. The families- especially mothers- that think make low fever immediately can make wrong practices to child in a rush, although fever is not too high. The informations, attitudes and behaviors and approaching to fever child of mothers who applied Mustafa Kemal University Medical School Child Health and Diseases Policlinics analysed to find out the level of knowledge about fever and their approach . The aim of study is communicate between mothers and health personnels by understanding worries and reactions of mothers about fever. Another aim of this study is to make measure fever and correct practices at home. METHODS: In the study 328 mothers who apply Mustafa Kemal University Pediatric Department in May to June 2017 are surveyed in order to determine knowledge level of fever and their practices during the fever. Stastical analysis of obtained finding was performed using SPSS 23.0 packet program.