Türkiyede ÖYS sınavında kimya öğretmenliği sıralamaları
Preference sequences of chemistry teacher at ÖYS exam in Turkey
  1. Tez No: 47138
  2. Yazar: H. FİLİZ SONGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN PATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Kimya Eğitimini geliştirme çalışmaları kapsamında ülkemizde Orta Öğ renimde Kimya Öğretmeni olarak görev yapabilenler Kimya Lisans, Kimya Öğretmenliği ve Kimya Mühendisliği mezunlarıdır. Bu disiplinler, Kimya Lisans toplam 25 (21 tanesi Türkçe, 4 tanesi İngilizce eğitim yapmakta) üniversitede, Kimya Eğitimi toplam 13 (9 tanesi Türkçe, 3 tanesi İngilizce, 1 tanesi Almanca eğitim yapmakta) üniversitede ve Kimya Mühendisliği toplam 13 (9 tanesi Türkçe, 4 tanesi İngilizce eğitim yapmakta) üniversitede verilmektedir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Türkiye genelinde ger çekleştirilen üniversite giriş sınavında bu dallara ait son 1 1 sene içinde sap tanan yüzde dilimleri, minimum puan ve tercih sıralamaları karşılaştırmaları hangi dalın kimya öğretmenliği açısından daha çok tercih edildiği araş tırılmıştır. Yapılan çalışmaları her üç disiplin için üniversitelerde uy gulanmalarına bağlı olarak Türkçe ve yabancı dilde olmak üzere ortalama yüzde dilimleri, minimum puan ve tercih sıralamaları ayrıca incelenmiştir. Bunlara göre; 1983-1993 yılları arasında Kimya Eğitimi ortalama yüzde di limleri, minimum puan ve tercih sıralamalarına göre Kimya lisans bö lümünü geçmiş ve Kimya Mühendisliği'ne ise henüz ulaşamadığı gö rülmektedir. Bu disiplinlerde eğitimin yabancı dilde (İngilizce, Almanca) verilmesi ise bir tercih nedeni olarak gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the meaning of developing for the activities of Chemical Education, people who arrange duty as chemistry teacher for secondary instruction are graduates from the departments of Chemistry, Chemical Education and Chemical Engineering in our country. These disciplines are to be given at the universities totally 25 (21 of them are made Turkish, four of them are made English education) for Chemistry, 13 (9 of them are arranged Turkish, 3 of them are made English and one of them is made German education) for Chemical Education and 13 (9 of them are made Turkish, 4 of them are arranged English education) for Chemical Engineering. At the university entrance exam related with these branches in last 1 1 years that is confirmed at the head of Turkey by Undergraduate Selection and Setting Centre, percent slices, minimum points and preference orders comparisons which branch is more preferred compared with Chemical Education have been searched. Arranged activities for all three disciplines based on their applications at the universities have been compared in respect of average percent slices, minimum points and preference orders existing upon Turkish and foreign language. According to these; Chemical Education between the years of 1983-1993 as to average percent slices, minimum points and preference orders has passed Chemistry Department and is seen to not reach to Chemical Engineering. Giving of education as foreign language at these disciplines are to be observed as preference cause.