Ortopedik enfeksiyonların tedavisinde kullanılan kemik çimentosundan antibiyotik salınımını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting antibiotic elution from antibiotic loaded bone cement
- Tez No: 471440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ISSIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ortopedik enfeksiyonla mücadelede uygun antibiyoterapi ve cerrahi debridman bazen tedavi için yeterli olmamaktadır. Bu gibi durumlarda ortopedik cerrahide kullanılan bir diğer yöntem de antibiyotik yüklenmiş kemik çimentosudur. Enfeksiyon alanında lokal antibiyotik miktarını artırarak mikrobiyolojik ajanları ortadan kaldırmak esas amaçtır. Antibiyotik yüklenmiş kemik çimentosundan antibiyotik salınması yıllardır araştırılmaktadır. Daha fazla antibiyotik salınımı elde etmek konusunda çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada porojen maddelerin çimentoya hacimsel değerlerine göre eklendiğinde, kemik çimentosundan antibiyotik salınımına nasıl etki ettiğininin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, Nisan 2017 – Mayıs 2017 tarihleri arasında, Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D. tarafından, Erzincan Üniversitesi Tıbbi Biyokimya A.B.D. Laboratuarında yapıldı. Tüm örnekler 18±2 ºC sıcaklıkta hazırlandı ve test edildi. Çalışmamızda, kemik çimentosundan antibiyotik salınımına etki eden bileşenleri araştırmak amacıyla 1'i kontrol grubu olmak üzere 10 numune hazırlanmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmelerde; çimentoya eklenen Vankomisin ve Teikoplanin miktarına göre, 1 saat ile 4 hafta aralığındaki belirli zamanlarda glukoz miktarında değişimler ölçülmüştür. Salınan en düşük glukoz miktarı çimentoya hacimce en az katkı yapan grupta (4 g Glukoz) ölçülürken, salınan en yüksek glukoz miktarı çimentoya hacimce en fazla katkı yapan grupta (4 g Tekosit + 4 g Glukoz) saptanmıştır. Eşit gramlarda Teikoplanin, Vankomisinden daha fazla hacime sahiptir. Bu nedenle çimento hacmine daha fazla katkıda bulunan Teikoplanin, yüksek oranda porozite oluşturduğu için daha fazla salınım sağlamıştır. Sonuç olarak; porozitenin hangi maddeyle artırıldığının önemli olmadığı tespit edildi. Hacmi ve dolayısıyla poroziteyi daha çok artıran porojen madde, çimentodan daha fazla antibiyotik salınımına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Proper antibiotherapy and debridement against orthopedic infection are sometimes inadequate for treatment. Another method used in orthopedic surgery in such cases is antibiotic loaded bone cement. The main purpose is increasing the amount of local antibiotics and removing microbiological agents from infection field. Antibiotic elution from antibiotic loaded bone cement has been investigated for many years. Efforts are underway to obtain more antibiotic elution. In this study it was aimed to show how antibiotic elution from cement is affected when porogen substance are added to their volumetric values. This study was carried out by Erzincan Universty Faculty of Medicine, Orthopedic and Traumatology department in Erzincan University Medical Biochemistry laboratories between April 2017 and May 2017. All samples were prepared and tested at 18 ± 2 ° C. In our study, 10 groups were divided into 1 control group in order to investigate the components that affect antibiotic elution from bone cement. In the statistical evaluations; changes in the amount of glucose occurred at certain times between 1 hour and 4 weeks, depending on the amount of Vancomycin and Teicoplanin added to cement. While the lowest amount of released glucose was measured in the grup (4 g glucose) with the lowest contribution to the volume of cement, the highest amount of released glucose was determined in the group (4 g Tekosit + 4 g Glucose) that made the largest contribution to the volume of cement. Equal grams of Teicoplanin occupy more volume than the Vancomycin. Teicoplanin which has more contribution to the cement volume, gives more elution because it creates more porosity. As a result, the main purpose is that to increase the porosity with any substance. The substance which increases the volume and therefore the porosity more, causes more antibiotic elution from the bone cement.