Minör kafa travmalı pediatrik hastaların travmatik beyin hasarını öngörmede S100ß proteini ve fraktalkinin yararlılığı
The usefulness of S100ß protein and fractalki in prediction of traumatic brain damage in pediatric patients with minor HEAD injury
  1. Tez No: 720564
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN KİLCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada santral sinir sistemi ile ilgili biyobelirteçlerden S100β protein düzeylerinin ve inflamasyon süreçlerinde rol oynadığı bilinen fraktalkin düzeylerinin travmaya bağlı beyin hasarını öngörmedeki etkinliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 2-18 yaş arası MKT nedeniyle acil servise gelen BBT'sinde lezyon olan ve olmayan hastaların travma nedenleri, semptomları, BBT'de saptanan lezyonların serum S100β ve FKN düzeyleri ile arasındaki ilişki incelendi. Çalışmamızda hastaların yaş ortancası 7,5 (IQR:9) yıl olup, hastaların %77,5'i erkekti. Lezyonu olan ve olmayan hastalar arasında yaş, cinsiyet, hastaneye gelme süresi açısından farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to demonstrate the effectiveness of S100B protein levels which are biomarkers related to central nervous system, and fractalkin levels, which are known to play a role in inflammation processes in prediction trauma induced brain damage. Patient aged 2 to 18 years who came to the emergency department due to minor head trauma and underwent brain ct were included in our study. These patients were divided into two groups according to the presence of leasions on CT. It was investigated whether there was a relationship between the two groups, according to the causes of trauma, symptoms at presentation and the level of serum s100b and FCN according to the lesions detected in CCT. The average age of the study is 7.5 (İQR 9) years and 77.5% is male. The distinction between age, sex, and duration of hospital stay for brain lesions or without lesions is not significant. (p>0,05).