Mısır tanesinde NDF analizi için nır kalibrasyonu oluşturulması
Building a nir calibration set in corn grain for NDF analyse
- Tez No: 471461
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden getirilen toplam 320 (üç yüz yirmi) adet tane mısır numuneside NDF değeri yönünden NIR kalibrasyonu oluşturulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan mısır numuneleri, Türkiye'de mısır üretiminin yoğun olduğu illerden bizzat satın alınarak laboratuvara getirilmiştir. Laboratuara getirilen mısır numuneleri öğütülerek spektraları alınmıştır. Daha sonra laboratuvarda kimyasal maddeler kullanılarak NDF analizleri gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan kalibrasyon setinin r=0.3353; r2= 0.1124 Standart Sapma = 3.4691 şeklinde değerleri alınmış, validasyon setinden ise r=0.3447; r2= 0.1188 Standart Sapma = 3.1730 değerleri elde edilmiştir. Araştırmada kalibrasyon aralığı 5.415 olarak bulunurken, validasyon aralığı ise 6.538 olarak tesbit edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma ile Türkiye'nin bütün bölgelerini temsil edecek şekilde mısır tanesinde FT-NIR cihazında NDF kalibrasyonlarını bilimsel açıdan doğru sonuçlar vermesi adına daha fazla numune ile çalışmaların yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
This research was investigated to determine a NIR calibration in the direction of the NDF value of a total of 320 (three hundred twenty) corn samples taken from seven different regions of Turkey. The corn samples used in the study were purchased and brought to the laboratory from the ones where corn production was intense in Turkey. The corn samples brought to the laboratory were ground and the spectra were taken. NDF analyzes were then carried out using chemical substances in the laboratory. The calibration set generated is r = 0.3353; R2 = 0.1124 Standard Deviation = 3.4691, r = 0.3447 from the validation set; R2 = 0.1188 Standard Deviation = 3.1730 values were obtained. In this study, the calibration interval was 5.415 and the validation interval was 6.538. As a result, with this research, there is a need to work with more samples in order to give scientifically correct results of NDF calibrations in FT-NIR device in corn, representing all regions of Turkey.