Subkronik tiner inhalasyonuna maruz kalan ratların bazı dokularında oksidatif stres parametrelerindeki değişim ve bunlara safranalın etkisi
Investigation on the changes of oxidative stress parameters and the effect of safranal in the tissues of rats exposed subchronic thinner inhalation
- Tez No: 471465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN FATİH FİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Endüstriyel olarak yoğun bir şekilde kullanımının yanı sıra keyif verici ve uyuşturucu olarak kötüye kullanımı büyük boyutta olan tiner, vücutta serbest radikallerin aşırı üretilmesine neden olarak oksidatif stres tablosunun gelişmesine ve hücresel hasara neden olabilmektedir. Organizma tiner toksikasyonu sonucu oluşan serbest radikallerin zararlı etkilerini enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanların aktivasyonu ile dengeleyip uzaklaştırmaktadır. Safranal, safran çiçeğinde bulunan yüksek radikal süpürücü aktiviteye sahip olduğu bilinen bileşenlerden biridir. Bu tez çalışmasında; subkronik tiner inhalasyonuna maruz bırakılmış ratlarda, gastrik gavajla uygulanan safranalın söz konusu hayvanlarda beyin, karaciğer, akciğer, böbrek ve testis dokularında oksidatif stres parametreleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır Çalışmada kontrol grubu (K), safranal grubu (S), Tiner grubu (T) ve Tiner+safranal (T+S) grubu olmak üzere, her grupta 10 Wistar albino cinsi rat içeren dört grup oluşturulmuştur. 8 hafta süren bu çalışmada T ve T+S gruplarında bulunan ratlara günde 2 kez olmak üzere belli bir hacimde içinde NaOH tabletleri bulunan kapalı bir kapta tiner inhalasyonu uygulanmıştır. S ve T+S gruplarında bulunan ratlara ise 0,1 mL/kg/gün dozunda safranal gastrik gavaj yoluyla verilmiştir. 8 hafta sonunda deney hayvanlarından analizler için karaciğer, akciğer, beyin, böbrek ve testis dokusu örnekleri alınmış ve dokular homojenize edilerek süpernatantlarda MDA, GSH, NOX, TAS ve TOS duzeyleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thinner, which is used industrially intensively as well as enjoyable and drug abuse, can cause excessive production of free radicals in the body, leading to oxidative stress and cellular damage. The organism balances and removes the harmful effects of free radicals with the activation of enzymatic and non-enzymatic antioxidants result from thinner toxicity. Safranal is one of the components known to have high radical scavenging activity in saffron flowers. In this study, effects on oxidative stress parameters in brain, liver, lung, kidney and testicular tissues of rats treated safranal by using gastric gavage were investigated in rats exposed to subchronic thinner inhalation In this study, rats (Winstar Albino) were divided into 4 groups as follow: Control (K), Safranal (S),Thinner (T), and Thinner+safranal (T+S). Each group was composed of 10 rats and study continued 8 weeks. Thinner inhalation was applied to T and T + S groups in a container with NaOH tablets twice a day. Safranal were given to S and T + S groups by using gastric gavage at a dose of 0.1 mL /kg/day. After 8 weeks liver, lung, brain, kidney and testicular tissues were taken for analysis from experimental animals and the tissues were homogenized and MDA, GSH, NOX, TAS ve TOS levels were detected in the supernatants.