Manda stat5a geninin bir bölümündeki polimorfizmlerin belirlenmesi
Determination of polymorphism in partial of the buffaloes stat5a gene
- Tez No: 471466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Veteriner Hekimliği, Genetics, Medical Biology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada Afyonkarahisar bölgesinde yetiştirilen 96 adet Anadolu mandasından alınan kan örnekleri kullanılmıştır. Çalışmada süt verimi ve süt kompozisyonu ile ilgili olan STAT5A geninde bulunan polimorfizmler saptanmaya çalışılmıştır Yapılan çalışmalar sonucunda STAT5A geninin 8. ekzonunda 12221. baz bölgesinde C / T polimorfizmi tespit edilmiştir. Bu polimorfizmin protein sentezini değiştirmediği bulunmuştur. Ancak STAT5A geninin memeli canlılarda süt verimi ve süt kompozisyonu üzerine etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu gendeki diğer bölgelerin incelenmesi ve SNP' lerin tespit edilebilmesi için daha uzun süreli ve daha kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Mandalarda bu gen üzerine yapılan çalışmaların kısıtlı olması sebebiyle bulgularımızı kıyaslayacak belgeler bulunamamıştır. Manda yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve süt verimlerinin arttırılabilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, were used blood samples from 96 Anatolian water buffaloes grown in Afyonkarahisar region. The study attempted to detect polymorphisms in the STAT5A gene, which are related to milk yield and milk composition. As a result of the work done, C / T polymorphism was detected at base 12221 in the 8th exon of the STAT5A gene. This polymorphism was found not to alter protein synthesis. However, it is known that the STAT5A gene is effective on milk production and milk composition in mammalian living. Therefore, is needed a longer and more comprehensive study to examine the other regions of this route and identify the SNPs. Due to the limited work on this gene in the water buffaloes, we have not found any documents to compare our findings. Much more work is needed to expand buffalo farming and increase milk yields.