Samsun İli merkez ilçelerinde evde sağlık hizmeti alan hastaların yaşam kalitesi ve etkileyen faktörler
To evaluate the factors affecti̇ng the quali̇ty of li̇fe and quali̇ty of li̇fe status who are the people take home health care i̇n Samsun Provi̇nce
  1. Tez No: 471493
  2. Yazar: EMİN RENÇBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM TERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş-Amaç: Son yıllarda artan yaşlı nüfusla birlikte özürlülük ve kronik hastalıkların oranlarında da artışlar gözlenmekte ve her geçen gün daha fazla kişi yatağa bağımlı hale gelmektedir. Bu durum evde bakım gereksiniminde artışa neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Samsun ili merkez ilçelerinde evde sağlık hizmeti alan hastaların yaşam kalitesinin düzeyinin ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma, Samsun ili İlkadım, Canik ve Atakum İlçeleri'nde yapılmıştır. Araştırma grubunu bu ilçelerde ikamet eden ve Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan Evde Sağlık Hizmetleri'nden (ESH) sağlık hizmeti alan 18 yaş ve üzeri hastalar oluşturmaktadır. ESH birimine kayıtlı olan, SVO, Alzheimer ve demans hastalığı olsa dahi kooperasyon kurulabilen tüm hastalar çalışmaya dahil edimiş, toplam 204 hasta ile çalışma sonlandırılmıştır. Çalışmanın verileri 16.03.2016-15.06.2016 tarihleri arasında, araştırmacı tarafından hastalar evlerinde ziyaret edilerek yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastaların sözlü onamları alındıktan sonra araştırmacı tarafından geliştirilen sosyodemografik ve tıbbi özellikleri sorgulayan bilgi formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Günlük Yaşam Aktivitelerini Belirleme Formu (Katz İndeksi) ve Enstrümental Günlük Yaşam Aktivitelerini Belirleme Formu (Lawton&Brody İndeksi) doldurulmuştur. İstatistiksel analizlerde Ki-kare Testi, Student T Testi, Mann-Whitney U Testi, ANOVA Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Along with the increasing elderly population in recent years, increases in the rates of disability and chronic illnesses have been observed and more and more people are becoming addicted to bedding. This causes an increase in the need for home care. The purpose of this study is to determine the level of life quality of the patients receiving health services at home and to evaluate the affecting factors in Samsun provincial centers. Material-Methods:This cross-sectional study was carried out in the provinces of Samsun especially districts of ilkadım, Canik and Atakum. The research group is composed of 18-year-old and older patients who live in these districts and who receive health services from Home Health Services (ESH) offered by the Ministry of Health. The study was terminated with a total of 204 patients enrolled in the ESH unit, including all patients who were able to cooperate, even if they had SVA, Alzheimer's and dementia. The data of the study were collected between 16.03.2016 and 06.06.2016 time period by the researcher's interview at the patients' homes. After receipt of the verbal consent of the patients who accepted to participate in the study, patients' sociodemographic and clinical characteristics data form which was developed by the researcher, the SF-36 Quality of life scale, ADL scale and IADL scale were used for data collection. Chi-square test, Student's t-test, Mann-Whitney U test, ANOVA test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation test were used for statistical analysis.