Samsun ili merkez ve Bafra ilçelerinde tütün yetiştirilen toprakların azot durumu ve bu topraklarda yarayışlı azot kapsamının belirlenmesinde kullanılacak yöntemler üzerine bir araştırma
- Tez No: 28671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
87 6. ÖZET Bu araştırmanın amacı, Samsun ili Merkez ve Bafra ilçelerinde tütün yetiştirilen toprakların azot durumunu saptamak ve bu topraklarda bitkiye yarayışlı halde bulunan azot miktarlarının belirlenmesinde kullanılabilecek uygun yöntem veya yöntemleri seçmektir. Bu amaçla Samsun ili Merkez ve Bafra ilçeleri tütün yetiştirilen yamaç arazilerinden 15 ayrı toprak Örneği alınmıştır. Toprak örneklerinin önemli bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan analizlerden elde edilen sonuçlara göre tekstür bakımından topraklar“kumlu killi tın”ile“kil”arasında dağılım göstermekte, reaksiyon bakımından ise hafif asit ve hafif alkalidirler. Toprak örneklerinin tarla kapasiteleri % 24.68-50.76; kireç kapsamları %0. 25-19. 54; katyon değişim kapasiteleri 21.97-41.43 meq/100 gr toprak; değişebilir katyonların miktarları ise Na* 0.17- 0.18 meq/100 gr toprak; K+ 0.33-1.11 meq/100 gr toprak; Ca+ * 10.87-44.04 meq/100 gr toprak; Mg+ + 0.96-10.95 meq/100 gr toprak arasında değişmektedir. Toprak örneklerinin besin maddeleri kapsamlarıda belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre toprakların bitki tarafından alınabilir fosfor kapsamları 4.37-34.08 ppm, alınabilir Fe, Mn, Zn ve Cu kapsamları ise sırasıyla 2.12-47.06 ppm, 0.67-21.05 ppm, 0.37-2.51 ppm ve 0.20-1.19 ppm arasında değişmektedir. Araştırmada ayçiçeği yetiştirilerek ser'a denemesi yapılmıştır. Denemede topraklara 0 ve 100 ppm düzeylerinde azot olacak şekilde % 3.6'lık N-15 atom excess'li üre gübresi verilmiştir. Denemede optimum bitki gelişmesini sağlamak için bütün saksılara eşit miktarlarda P ve K katılmıştır. 10 haftalık gelişmeden sonra hasat edilen bitkilerde, kuru ağırlık ve azot alım miktarları belirlenmiştir. Yapılan varyans analizi sonucunda deneme topraklarına uygulanan azotlu gübrenin etkisiyle bitkinin kuru madde, azot kapsamı ve azot alım miktarlarında artışlar olduğu görülmüştür. Deneme topraklarının yarayışlı azot miktarlarının saptanmasında kullanılacak kimyasal yöntemlerin seçiminde N-15 etiketli üre kullanılarak yapılan ser'a denemesi sonucu elde88 edilen“A”değerleri, nisbi ürün, No düzeyinde yetiştirilen ayçiçek bitkisinin kuru madde, azot kapsamı ve azot alım miktarları olmak üzere 5 biyolojik indeks önce kendi aralarında karşılaştırılmıştır No düzeyinde yetiştirilen ayçiçek bitkisinin azot kapsamları dışında diğer biyolojik indeksler arasında iyi bir uyum olduğu yapılan korelasyon analizleriyle saptanmıştır. Kendi aralarında uyumlu olan bu 4 biyolojik indeks innkübasyon, UV absorbans ve kimyasal yöntemlerin seçilmesinde standart olarak ele alınmıştır. Standart olarak ele alınan biyolojik indekslerle 2,4,6,8 ve 10 haftalık inkübasyon süreleri sonunda net mineralize olan azot miktarları arasında 0.01 düzeyinde önemli ilişkiler bulunmuştur. Bu inkübasyon süreleri sonunda belirlenen başlangıçtaki mineral azot dahil toplam mineral azot miktarları biyolojik indekslerle en yüksek ilişkiyi göstermiştir. Genel olarak toprakların 2,4,6,8 ve 10 haftalık inkübasyon süreleri sonunda belirlenen net azot mineral izasyonu değerlerine göre başlangıçtaki mineral azot dahil toplam mineral azot değerleri kimyasal yöntemlerle daha yüksek ilişki vermiştir. Toprakların değişik inkübasyon süreleri sonunda belirlenen toplam mineral azot değerleriyle en yüksek ilişkiyi KC1 ile ekstrakte edilebilir (NO3 - +NH4 )-N' u miktarlarının verdiği tesbit edilmiştir. İnkübasyon süresinin uzamasıyla net azot mineralizasyonu ve toplam mineral azot değerleriyle, toprakların NaHC03 yöntemiyle belirlenen organik azot kapsamları arasındaki korelasyon katsayılarınında arttığı saptanmıştır. Toprakların 0.01 M NaHC03 ile çıkarılan ekstraktlarında 205, 220, 230 ve 260 nm dalga boylarında UV absorbans değer leri de ölçülmüştür. Aynı zamanda bu değerlerin toprakta mineral ve mineralize olabilir azot miktarlarının tesbitinde iyi bir indeks olup olamayacağı da araştırılmıştır. Toprak ekstraktlarında ölçülen UV absorbans değerlerinin dalga boyunun 205 nm'den 260 nm'ye artmasıyla azaldığı tesbit edilmiş tir. Toprak ekstraktlarinin 205 ve 220 nm dalga boylarında ölçülen UV absorbans değerleri standart olarak alınan biyolojik indekslerin tümüyle yüksek ilişki göstermişlerdir (sırasıyla r=0.81“”ve 0.83“”). Toprak ekstraktlar inin UV absorbans değerlerinin dalga89 boyunun artmasıyla azalması ise 205 ve 220 nm'deki UV absorbansların N03“-N'u + organik azot formlarını ölçmesine, 230 ve 260 nm'deki UV absorbans lar in ise sadece mineralize ola bilir azot formlarını ölçmesine bağlanmıştır. Toprak ekstraktlarının UV absorbans değerleriyle en yüksek ilişkiyi ve ren kimyasal yöntemlerin 205 ve 220 nm dalga boylarında KC1 ile ekstrakte edilebilir N03-N'u olduğu (sırasıyla r= 0.92”“ ve 0.91”“), 230 ve 260 nm dalga boylarında ise NaHC03 ile ekstrakte edilebilir organik azot olduğu (sırasıyla r= 0.78”“ ve 0.62»”) tesbit edilmiştir. Toprakların 2,4,6,8 ve 10 haftalık inkübasyondan sonra belirlenen net mineralize olan azot miktarlarıyla 205 ve 220 nm'de ölçülen UV absorbans değerleri azalma eğilimi gösterirken, 230 ve 260 nm'de ölçülen UV absorbans değerlerinin artma eğiliminde oldukları gözlenmiştir. Standart olarak alınan biyolojik indekslerle kimyasal yöntemler arasında yapılan korelasyon analizleri sonucunda organik madde, toplam azot, KC1 ile ekstrakte edilebilir NH4 + -N ' u ve modifiye alkalin permanganat yöntemleri dışındaki kimyasal yöntemlerin tümü biyolojik indekslerle 0.01 düzeyin de önemli ilişkiler göstermiştirler. Araştırmadan elde olunan sonuçlara göre denen kimyasal yöntemlerden biyolojik indekslerle en yüksek ilişkiyi veren basta KC1 ile ekstrakte edilebilir N03-N'u olmak üzere (r= 0.83“”): sırasıyla CaCİ2 ile ekstrakte edilebilir (N03- + NHijO-N'u yöntemi (r = 0.79»»), KC1 ile ekstrakte edilebilir (N03“+ NHff*)-N'u yöntemi (r = 0.78**), saf suda çözünebilir (N03”)-N'u yöntemi (r=0.77**), alkalin hidroliz yöntemi (r=0.76**) ve NaHC03 ile ekstrakte edilebilir organik azot yöntemlerinin (r=0.70**) tütün yetiştirilen yöre topraklarında bitkiye yarayışlı azot miktarlarının tayininde başarıyla uygulanabilecek yöntemler olarak tavsiye edilmiştir. Ayrıca, toprak ekstraktlarinin 220 nm dalga boyunda ölçülen UV absorbans değerlerininde toprakların bitkiye sağlayacağı azot miktarlarının belirlenmesinde hızlı ve güvenilir bir yöntem olabileceği, fakat bu yöntemin bitkinin azotlu gübre ihtiyaçlarına uygun olarak tarla denemeleriyle kalibre edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
90 7. SUMMARY The aim of this research is to determine the nitrogen status of the tobacco grown soils in Samsun and Bafra dis tricts and to select the most suitable method or methods to be used for determining the amount of useful nitrogen for plants in these soils. For this purpose, 15 different slope fields in Samsun and Bafra districts. According to the results obtained from analyses done to determine some important physical and chemical features of soil samples, the soils varied in texture from“sandy clay loam”to“clay”and in reaction the soils were slight acid to slight alkali. The soil samples water holding capacities (%), lime contents (%) and cation exchange capacities (7 meq/100 g soil) ranged from 24.68-50.76, 0.25-19.54 and 21.97-41.43 respectively. Exchangeable cations like Na+, K+, Ca+ 4 and Mg++ as meq/100 g soil ranged from 0.17-0.18, 0.33-1.11, 10.87-44.04 and 0.96-10.95 respectively. The nutrient contents of soil samples were determined and the results showed that the available phosphorus, Fe, Mn, Zn and Cu contents ranged from 4.37-34.08 ppm, 2.12-47.06 ppm, 0.67-21.05 ppm, 0.37-2.51 ppm and 0.20-1.19 ppm. This study grown sunflower, was conducted in greenhouse. In the experiment, urea fertilizer with 3.6 % of N-15 atom excess was given to the soils on the condition that the ni trogen was to be between the rates of 0 and 100 ppm. For the normal growth of sunflower, an equal amount of P and K were applied to all pots. After a 10 week growth, the dry weight and total nitrogen uptake in harvested plants were determi ned. As a result of the variance analysis, with the effect of nitrogenous fertilizer added to the experimental soils, an increase in the amount of dry matter nitrogen content and ni trogen uptake of the plants were determined. In the selection of chemical methods will be used in the determination of the amounts of useful nitrogen of the exper imental soils, using the urea labelled N-15, 5 biological in dexes, such as,“A”values, relative yield, dry matter, of the plants grown in No level nitrogen content and the total of nitrogen uptake, which were obtained from the result of91 the greenhouse experiment, were compared firstly amongst themselves. Except for nitrogen content of plants grown in No level, it was determined from the correlation analyses that there is a perfect amongst other biological index. In the se lection of UV absorbance chemical methods and incubations these U biological index were taken as standards. At the end of 2,4,6,8 and 10 week incubation periods, higly significant relations between biological indexes, taken as standards, and mineralised nitrogen amounts, were found. At the end of these incubation periods including the mineral nitrogen determined in the begining, the total amounts of mineral nitrogen showed the greatest relation to biological indexes. In general according to nitrogen mineralization val ues, at the end of the 2,4,6,8 and 10 week incubation peri ods, including the mineral nitrogen determined in the begin ning the total mineral nitrogen values showed a greater rela tion with chemical methods also. It was established that the total mineral nitrogen values, determined at the end of the various incubation periods, was most related to (N03~+NHi»+) amounts of N extracted wiyh KC1. With the incubation period being prolonged the correlation coefficients between net ni trogen mineralization, total mineral nitrogen values, and or ganic nitrogen contents determined with the NaHC03 method were increased. UV absorbance values were measured of soil extracts, ex tracted with 0.01 M NaHCCb in the wavelengths 205, 220, 230 and 260 nm. It was also investigated that whether there is to be a good index or not of those values in order to determine of the amount of and mineral and mineral i sable N in the soils. It was established that UV absorbance values, measured at soil extracts, decreased, increasing of wavelegths from 205 to 260 nm. UV absorbance values, measured at 205 and 220 wavelength, showed highly significant relations to all of the biological indexes taken as standards (respectively, r= 0.81“”and 0.83“”). However, the decrease of UV absorbance values of soil extracts, increasing of the wavelegths, is connected to the UV absorbance values at 205 and 220 measuring NO3“ + or-92 ganic nitrogen forms and the UV absorbance values at 230 and 260 ran, measuring, only mineral isable nitrogen forms. It was established that the chemical methods wich give the highest relation with UV absorbance values of soil extracts, these methods are: NO3 - -N (respectively, r= 0.92”“ and 0.91*”) which could be extracted with KC1 at 205 and 220 nm wave lengths and organic nitrogen (respectively, r= 0.78*“ and 0.62*) wich could be extracted with NaHCCb at 230 and 260 nm wavelegths. While the UV absorbance values measured at 205 and 220 nm with net mineralised nitrogen amounts determined after the soils, 2,4,6,8 and 10 week incubation periods showed a tend ency to decrease, it was observed that UV absorbance values measured at 230 and 260 nm had a tendency to increase. According the results of the correlation analyses made between chemical methods and biological indexes taken stand ardly despite organic matter, total nitrogen, NHi* + -N wich could be extracted with KC1, and modified alkaline perman ganate methods all chemical methods showed higly significant relations to biological indexes. According to the result obtained from this research the experimented chemical methods which gave the relation to biological indexes were recom mended as follows (in order of importance): N03”-N which could be extracted with KC1 (r = 0.83«*); (NO3 - +NH4 + ) -N method which could be extracted with CaCİ2 (r=0.79"*); (NO3 - +NH4 + ) -N method which could be extracted with KC1 (r = 0.78«*); NO3 - -N which could be solved in pure water (r=0.77**); alkaline hydrolysis method (r = 0.76**); organic nitrogen methods (r= 0.70**) which could be extracted with NaHCCb and methods which could be successfully applied in the determination of nitrogen useful for plants in tobacco growing region soils. Further, it has been concluded that the soil extracts, UV absorbance values measured at 220 nm wavelenght, could be a reliable and quick method in the determination of nitrogen amounts provided for plants by the soils; however, it is nec essary for this method to be calibrated with field experi ments in accordance to the plants needs for nitrogenous fer- t i 1 izer.