Yer rezistivitesi ölçümünde mikrobilgisayar kullanımı
  1. Tez No: 4715
  2. Yazar: KAZIM ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL SİLİNDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ill ÖZET Bu tez yerin resist! vitesini ölçmek için uygulanan alışılagelmiş yöntemlerin mikrobilgisayar kullanımı ile geliştirilmesine yöneliktir. Mikrobilgisayarın ölçme işlemine etkin bir biçimde katıldığı ve gerekli tüm denetimi sağladığı bu tür bir yaklaşım, değer alma ve hesaplama samanlarında tasarruf sağladığı gibi sistem mal i yetini de düşürmektedir. 7810 (NEC) mikrobilgisayar sisteminin kullanıldığı bu çalışma alışılagelmiş ölçme yöntemlerini, mikrobilgisa yar uygulamasına uygun hale getirmiş ve yerin rez isti vi tesini ölçme işlemine kullanıcının istek ve ihtiyaçları na cevap verecek esnekliği kazandırmıştır. Rez isti vitesi ölçülecek yerin özelliklerine bağlı olarak kullanılmak üzere geliştirilen yan birimler ve gösterge ünitesi tamamen mikrobilgisayarın denetimi altinda olduğu için alışılagelmiş ölçme yöntemi ile elde edilen sonuçlara kıyasla daha duyarlı ve doğru sonuçlar alınma sı mümkündür. Geliştirilen sistem kullanılarak 63 adet ölçüm alınabi lir'. Ayrıca belirli bir spektrumda akımın genliği ve frekansı değişti ri lebi 1 ir. 12 V, 36 Ah değerindeki oto akümülatörü ile güç besleme si yapılan sistem laboratuvar koşul lar i nda test edilmiş ve tasarım amaçlarını belirli bir ölçüde sagladiği tes- bit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this thesis is to develop by the use of microcomputers, the conventional! methods applied in measuring the soil resistivity. This kind of approach, in which the microcomputer parti pi cates actively in the measuring procedure and provides all the necessary cont rols, saves time in taking reading and in computation, and also lowers the system^ s cost This study which utilises the 7810 (NEC) microcomputer- system makes the conventional measurement techniques compatible for microcomputer application, and inserts flexibility. Into the measurement procedure to serve for the demands and requirements of the user. The display unit which maintains the dialoque with the user is a new product, and it contributes to reducing system dimen sions. Since the display unit and the peripherals, designed with due consideration to the properties of the area under measurement, are always under computer cont rol, it is possible to obtain more accurate and sensi tive results as compared to those achieved by conventio nal and manual techniques. By using the developied system, 63 readings can be taken. The amplitute and frequency of the current can also be altered in specified range. The system, which operates with a power supply of 12 V, 36 Ah obtained from a car-battery, has been tested in the laboratory conditions, and found that it fullfills the design objectives to some degree.