2005-2014 yılları arasında meydana gelen ölümlü maden kazalarının adli tıp açısından irdelenmesi
Examination of mortal accidents in terms of forensic medicine between 2005-2014
- Tez No: 471511
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
iriş ve Amaç: Kömür madenlerinde ölüme neden olan kaza sebepleri grizu, göçük ve yangınlar olup, ülkemizde bu kazaların en çok görüldüğü yer Zonguldak'tır. Çalışmamızda maden kazalarında tehlikelerin önlenebilmesine yardımcı olabilmek adına adli tıp açısından iş kazaları ile ölüm nedenlerinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Zonguldak'ta maden kazası nedeniyle öldüğü tespit edilen 83 olgunun otopsi raporları ve ölü muayene tutanakları retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, kaza tipi, ölen kişinin çalıştığı kurum tipi, otopsi bulguları ve toplu ölümlerde kimliklendirme bulguları açısından incelendi. Bulgular: Çalışmamıza alınan 83 olgu yaş dağılımı açısından incelendiğinde yarısından fazlasını 26-35 yaş aralığınının oluşturduğu gözlenmiştir. Ölümler en sık grizu patlaması (%42,1) ve göçük (%36,1) sonucu meydana geldiği tespit edilmiştir. Grizu patlamalarına bağlı 35 ölümün 34'ünün taşeron işletmelere ait maden ocaklarında gerçekleştiği görülmüştür. Ölümle sonuçlanan kazaların %19,3'ü hazırlık işçisi, % 16,9'u pano ayak üretimi işçisi olduğu, üretim ve hazırlık aşamalarında çalışan işçilerin daha fazla risk altında olduğu izlenmiştir. 83 olgunun 55'ine otopsi yapılmıştır. 55 olgunun en sık ölüm nedeni asfiksi olduğu görülmüştür. 17.05.2010 yılında meydana gelen grizu patlamasında 30 kişi ölmüş, 3 gün sonra çıkarılan 28 kişiye kimliklendirme amacıyla ölü muayenesi yapılmıştır. Bu 28 kişinin 25'i kimlik tanığı beyanında bulunan kişilerce teşhis edilmiştir. Ancak DNA incelemesi sonucunda 6 olgunun mezarları yeniden düzenlenmiştir. Tartışma ve Sonuç: Teknolojideki tüm gelişmelere rağmen maden endüstrisinde kazalara bağlı ölüm oranları azalmamış, birbirini takip eden hata zincirleri olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The causes of accidents causing death in coal mines are firedamp, subsidence and fires; Zonguldak is the place where these accidents are most seen in our country. In our study, it was aimed to examine the relationship between working accidents and causes of death in terms of forensic medicine in order to prevent the hazards in mining accidents. Material and Method: Autopsy reports and dead examination records of 83 cases who were found dead due to a mining accident were retrospectively examined. They were examined in terms of age, gender, type of accident, type of institution the deceased worked, autopsy findings and identificational findings in mass deaths. Findings: When 83 cases were examined in terms of age distribution, it was observed that more than half of them were between the ages of 26-35. It has been found that deaths most often occur in consequence of the explosion of firedamp (%42,1) and subsidence (%36,1). It was seen that 34 of the 35 deaths related to the explosion of firedamp ocurred in the mines belonging to the subcontracting enterprises. It was observed that %19,3 were preparatory and % 16,9 were panel production workers who died in fatal accidents and those who works at the stages of production and preparation are more at risk. 55 of 83 cases were autopsied. The most frequent cause of death in 55 cases was asphyxia. 30 people died in the explosion of firedamp in 17.05.2010 and a dead examination was carried out for the purpose of identification to 28 people who were pulled from after 3 days. 25 of these 28 people were diagnosed with the persons who were representing witness of identification acknowledgement. However, it was understood graves of 6 cases were rearranged according to the DNA result. Discussion and Conclusion: Despite all the developments in technology, accident related death rates didn't decreased, it was understood that there were successive error bursts.