A Multi-media information management system
Çok-ortamlı bir bilgi yönetim sistemi
  1. Tez No: 47152
  2. Yazar: MEHMET EROL ŞANLITÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ÜNAL YARIMAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
ÖZET ÇOK-ORTAMLI BÎR BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Mehmet Erol Şanlıtürk Veri tabanı teknolojisi, 1970 ve 1995 yılları arasında topluma çok önemli katkılarda bulundu ve sıra-düzensel, ağ, ve özellikle ilişkisel veri tabanı türleri olarak önemsenecek düzeyde gelişti. Donamımdaki gelişmelerle, veri tabanı alanında da nesneye-yönelik, uzman, çok-ortamlı veri tabanları ve bilgi sistemleri olarak yeni düşünceler oluştu. Sunulacak olan sistem en az üç ana parçası olan nesneye- yönelik bir veri tabanı yönetim sistemidir: Uygulama veri tabanı, uygulama veri tabanının tanım veri tabanı, ve kullanıcıların uygulama veri tabanı üzerindeki yetkilerinin yönetimi için bir kullanıcılar veri tabanı. Zorunlu olmamakla birlikte, eğer uygulama veri tabanı için kurallar konulacaksa, uygulama veri tabanı üzerindeki mantıksal sonuç çıkarmalar için kullanılacak bir kural veri tabanı tanımlamak gereklidir. Sistemin diğer önemli bir yönü, veri tabanı tanımının, kullanıcılar veri tabanının ve kural tabanının da sistem tarafından yönetilen veri tabanları olmalarıdır. Veri tabanlarının elemanları, cebirsel hesaplamalarla mantıksal sonuç çıkarma yeteneği olan nesneleri içeren sınıflardır. Nesnelerin çok-ortamlı elemanları, ve bir veri tabanında bir çok sınıflar olabilir. Her bir nesne, bir ana form ve, gerekli olursa, ana form ile eklenmiş formlara bağlanabilen eklenmiş formlarla tanımlanmaktadır. Bir formun elemanları ses, ve ( her biri sesli ve sessiz ) resim, grafik, metin? ve matris, tablo, ajanda, para, metin, tarih, ( her biri sesli ve sessiz ) canlandırılmış resim ve grafik? alt-sınıf, eklenmiş form, kodlanmış değer, ve diğerleri, bir menüden seçilebilen ve her biri yukarıdaki türlerden biri olabilen değişken türler olabilir. Sistemin modeli ilişkisel olmamakla birlikte, ilişkisel model tasarlanan modelin özel bir biçimidir. Sistemin anlatım gücü, diğerlerinin yanında, mühendislik, büro, ve eğitim sistemleri gibi gerçek yaşamda karşılaşılan bilgi sistemlerinin çok yaklaşık modellerini tasarlamaya yeterlidir. Kullanıcı etkileşimi sadece form doldurmak, menu ve listelerden seçim yapmak aracılığı ile sürdürülmektedir. En önemli parçaların hepsi gerçekleştirilmiş ve bunlara dayalı olarak diğer parçaların tamamlanması çalışmaları gelecektede sürdürülecektir.VI Anahtar Sözcükler : Veri tabanı yönetim sistemi, bilgi yönetim sistemi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A MULTI-MEDIA INFORMATION MANAGEMENT SYSTEM Mehmet Erol Sanliturk The data base technology between the years 1970 and 1995, has made very important contributions to the society and matured considerably as data base types of hierarchical, network, and especially relational. With the advancements in the hardware part, new ideas have also emerged in the data base area such as object-oriented, expert, multi-media data base systems, and knowledge systems. The system that will be presented manages an information base by using at least three separate data bases : An application data base, a definition data base of the application data base, and a data base for management of users and their privileges on the application data base. Although it is not mandatory, if rules are to be used for the application data base, it is necessary to define rules within a rule data base to be used for inferences on application data base. Another important feature of the system is that definition of data base, users base and rule base are also data bases manageable by the system itself. The main elements of the data bases are objects within classes in which objects will have inference capability with procedural computations and multi-media elements and there may be many classes within a data base. Each object is defined by a main form and member forms attacheable to main and member forms. Elements of a form may be voice, and picture, graphics, text ( each with or without voice ), matrix, spreadsheet, agenda, money, text, date, animated picture and graphics ( each with or without voice ), sub-class, an attached form, coded entity, others, and a menu of variant elements each of which may be one of the types specified above. The model of the system is object-oriented with complex objects, but not relational, however the relational model is a special case of it. The expressive power of the system is sufficient to design very approximate models of real life information systems such as engineering, office, and educational systems among others. The user interaction is only through form filling, and selection from menus and lists. Implementation of all of the critical parts are completed, and work is continuing towards the completion of other parts based on the completed parts. Key words : Data base management system, information management system, knowledge base management system.