Bursa Çekirge Devlet Hastanesi'nde çalışan üreme çağındaki kadınların premenstrual sendrom(PMS) prevalansı ve PSM'nin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The prevalance of premenstrual syndrome and impact of PMS on the quality of life of reproductive women in Bursa Çekirge State Hospital
- Tez No: 471527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Üreme çağındaki kadınlarda yaygın bir problem olarak gözlenen Premenstrual Sendrom (PMS), kadınların yaşam kalitesini etkileyen somatik, bilişsel, duygusal ve davranışsal semptomlar topluluğudur. Bu çalışmanın amacı, üreme çağındaki kadınlarda PMS'nin prevalansı, risk faktörleri ve yaşam kalitesine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmanın evrenini Bursa Çekirge Devlet Hastanesi'nde çalışan üreme çağındaki 15-49 yaş arasında bulunan 597 kadın oluşturmuştur. Çalışma grubunu psikiyatrik rahatsızlığı olmayan, hamile olmayan, cerrahi ya da doğal yolla menopoza girmiş olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 520 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında hastane ortamında yüzyüze görüşme ve anket yöntemi uygulanmıştır. Veri toplama araçları; araştırmacı tarafından geliştirilen kadınların sosyo-demografik özelliklerini, fiziksel özelliklerini, obstetrik-jinekolojik öyküsünü, PMS ile ilişkili olabilecek risk faktörlerini belirlemeye yönelik 'Kişisel Bilgi Formu','Türkçe Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği–Kısa Form (TDSÖYKÖ-KF)','Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ)'ve 'Adet Öncesi Yakınmalar Etki Ölçeği (PMSIS)'dir. Çalışmaya katılan kadınların %61.2'si evli, %53.5'i üniversite mezunu, %47.5'i hemşire'dir. Grubun yaş ortalaması 32.92±7.21 ve menarş yaş ortalaması ise 13.35±1.50'dir. Araştırmamızda kadınların %51'i PMS semptomlarını yaşamaktadırlar. PMS prevalansı; hafif şiddette %33, orta şiddette %16 ve şiddetli olarak %2 oranında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Premenstrual Syndrome (PMS), is a common problem in women of reproductive age,is a collection of somatic, cognitive, emotional and behavioral symptoms, effects the quality of life of women. The aim of this study is to investigate the prevalence, risk factors of PMS and its effects on quality of life in women of reproductive age. The universe of the study consistedof 597 women aged 15-49,who working at Bursa Çekirge State Hospital.The study group consisted of 520 women,who don't have psychiatric disorders, aren't pregnant, didn't enter the menopause surgically or naturally, and agree to participate in the study. In the hospital, face to face interviews and questionnaires were applied for the collection of data. Data collection tools are; 'Personal Information Form' developed by the researcher for determining socio-demographic characteristics, physical characteristics, obstetric-gynecological history and risk factors that related to PMS, Turkish World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (TDSÖYKÖ-KF), Premenstrual Syndrome Scale (PMSÖ) and Premenstrual Symptoms Impact Survey (PMSIS). In the study, of women, 61.2% were married, 53.5% graduated from university and 47.5% were nurses. The group mean age was 32.92±7.21 and mean menarche age was 13.35±1.50. 51% of women were experiencing PMS symptoms. The prevalance of mild PMS %33, moderate PMS %16 and severe PMS was %2.