Soğuk stres uygulanan sıçanlarda, beyaz ve kahverengi yağ dokusunda vazoaktif intestinal peptit (VİP) ve reseptörlerinin (VPAC-1 ve VPAC-2) gen ve protein ekspresyonu
Alteration of gene and protein expressions of vip, vpac-1 and VPAC-2 in brown and white adipose tissues of rats during cold exposure
  1. Tez No: 471528
  2. Yazar: BAHAR DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TANSEL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Adipositlerden oluşan yağ dokusu, hücre sayısı ve büyüklüğü bakımından yaşam boyu enerji tüketimine bağlı olarak sürekli hacim değişkenliği gösteren bir dokudur. Organizmanın önemli yaşam ihtiyaçları olarak kabul edilen termojenez, immün ve metabolizma yanıtı, laktasyon gibi olaylara katılarak fonksiyon gösterir. Yağ dokusu yapısal özelliklerine göre 3 tipe ayrılmaktadır: beyaz yağ dokusu (BYD), kahverengi yağ dokusu (KYD) ve bej yağ dokusudur. Vazoaktif intestinal peptit (VİP), merkezi ve periferik sistemde yaygın dağılıma ve geniş fizyolojik etkilere sahiptir. Günümüzde VİP'in tanımlanan iki reseptörü bulunmaktadır: bunlar VPAC-1 ve VPAC-2'dir. VİP ve reseptörlerinin, soğuk stresin yağ dokusu üzerindeki etkileri ile ilişkilendirilmiş çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bizim bu çalışmadaki amacımız: epididamal yağ dokusunda varlığı gösterilmiş ancak kahverengi yağ dokusunda ve adipositlerde varlığı gösterilmemiş olan ayrıca soğuk stres gibi koşullarda nasıl etkilendiği bilinmeyen VİP ve reseptörlerinin ekspresyonunu ve protein ifadelerini araştırmaktır. Elde ettiğimiz bulgulara göre, kontrol gruplarında VİP ve VPAC-1 gen ekspresyonu gözlenmiştir, VPAC-2 gen ekspresyonu saptanmamıştır. Soğuk stres, BYD ve KYD'de VİP'in gen ekspresyonunda artışa sebep olurken, VPAC-1'in BYD'de ekspresyonunun azalmasına neden olmuştur, KYD'de ise VPAC-1'in ekspresyonunun artışını sağlamıştır. Ayrıca, kontrol gruplarında VPAC-2'nin gen ekspresyonu olmamasına rağmen soğuk stres ile birlikte hem BYD'de hemde KYD'de VPAC-2 gen ekspresyonu tespit edilmiştir. VİP, VPAC-1 ve VPAC-2 genlerinin protein ifadelerinin tespit çalışmalarında ise: BYD ve KYD adipositlerinde sadece VPAC-1 gen ekspresyonu olmasına rağmen VİP, VPAC-1 ve VPAC-2 protein ifadeleri tespit edilmiştir. Soğuk stres ile birlikte BYD ve KYD adipositlerinde VİP, VPAC-1 ve VPAC-2 protein seviyeleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
Fat tissue composed of adipocytes, cells in terms of the number and size depending on the lifetime energy consumption is showing a constant volume of tissue variability. Adipose tissue is divided into three types according to structural features that white adipose tissue (WAT), brown adipose tissue (BAT) and beige adipocytes. Vasoactive intestinal peptides (VIP) has central and peripheral distribution and wide physiological effects. VIP has structurally related two receptors: VPAC-1 and VPAC-2. VIP-adipose tissue associated studies are limited. In this study, we aim to investigate of VIP and VIP receptors distributions with normal and cold stress induced conditions in brown and white adipose tissues of rats. According to the results, VIP and VPAC-1 but not VPAC-2 gene expressions were found in the whole BAT and WAT of control groups. Cold exposure up regulated VIP gene in WAT and BAT. Cold exposure induced VPAC-2 gene expression in both WAT and BAT. As for the VPAC-1 gene expression, it was increased in BAT but slightly decreased in WAT after the cold exposure. For pure adipocytes: there was only VPAC-1 gene expression for brown and white adipocytes for controls. After the cold pressure, while VPAC-1 gene expression decreased in the BAT and WAT adipocytes, cold expose downregulated their VPAC-1 gene expressions. Protein detection studies on white and brown adipocytes have identified VIP, VPAC-1 and VPAC-2 proteins, although only VPAC-1 expression is present in both white and brown adipocytes. After cold pressure, protein amounts of VIP, VPAC-1 and VPAC-2 proteins increased.