İntihar girişiminde bulunan ergenlerde intihara yönelten faktörlerin belirlenmesi
Determining the risk factors leading to suicide in teenagers who attempted to commit suicide
  1. Tez No: 471526
  2. Yazar: BURCU ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, intihar girişiminde bulunan 13-18 yaş grubu çocuklarda intihara yönelten risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Acil de yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışmamızda 2 grup bulunmaktadır. Bunlar; intihar girişimi grubu ve kontrol grubudur. Veri toplamak için araştırmacılar tarafından geliştirilen sosyo-demografik özellikler ve intihar girişimine ait özellikleri içeren Veri Toplama Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kadın cinsiyette, okula devam etmeyenlerde, okul başarı durumu kötü olanlarda, psikolojik hastalığı olanlarda, sigara ve alkol kullananlarda, arkadaş/arkadaşlarıyla ilişki durumu kötü olanlarda intihar girişimi riskinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ergenin ebeveynleri ile olan iyi ilişkisi, ailede çocuğun fikrinin alınıyor olması, anne-babanın aynı evde yaşıyor olması, annenin çalışmıyor olması ergenlerde intihar girişimi riskini azaltan faktörler olarak saptanmıştır. İntihar girişimlerinin %91.0'ı evde gerçekleştirilmiş ve en sık kullanılan yöntem ilaç alımı olarak belirlenmiştir. İntihar girişimlerinin çoğunlukla ailevi etkenler nedeni ile oluştuğu saptanmıştır. Çocuklarda aile, okul ve sosyal yaşantı gibi faktörler intihar girişimi riskini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the risk factors leading to suicide in teenagers between the age of 13 and 18, who attempted to commit suicide. The research was conducted in Pediatric Emergency Department of Ankara Pediatry Hematology Oncology Training and Research Hospital. It was a descriptive research. There were two groups in the study, which are suicide attempt group and control group. Data Collection Form, which includessocio-demographic characteristics and suicide attempt characteristics developed by researchers with the aim of gathering data, Beck Depression Scale, and Beck Hopelessness Scale were used in the study. SPSS 21.0 was used to analyze the data. As the results of analyzed data, the risk of committing suicide was high in female children, in children who are reluctant in school attendance or quitted school, who are unsuccessful at school, children with psychological illnesses, children with smoking and alcohol habits, children who are bad at friendship relations. Good relationship with parents, considering the teenager's opinion in family, parents living together, stay-at- home mothers were detected as factors decreasing the risk of suicide in teenagers. 91.0% of the suicide attempts were committed at home, and the most used way of doing this was determined as taking pills. The reasons for suicide attempts were mostly family related factors. Factors such as family, school, and social life increases the risk of suicide attempt in children.