Diklofenak sodyum kaynaklı oksidatif stresin neden olduğu hepatotoksisite üzerine alfa lipoik asidin koruyucu etkisi
The protective effect of alpha lipoic acid on hepatotoxicity caused by diclofenac sodium induced oxidative stress
- Tez No: 471529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Diklofenak analjezik, antipiretik, antiinflamatuvar etkilerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır; bu nedenle diklofenak indüklü idiyosenkratik hepatotoksisite vakaları sıkça görülebilmektedir. Lipoik asit, sülfidril grupları sayesinde oksidatif strese karşı korunmayı sağlayan doğal bir antioksidandır. Çalışmamızda akut diklofenak indüklü oksidatif stres kaynaklı karaciğer hasarına karşı lipoik asidin koruyucu ve tedavi edici etkisini ve transsülfürasyon yolağının bu mekanizmadaki rolünü incelemeyi amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamız Kontrol, Lipoik Asit, Diklofenak, Lipoik Asit + Diklofenak ve Diklofenak + Lipoik Asit olmak üzere herbirinde 8'er Spraque Dawley cinsi sıçan bulunan beş gruptan oluşan, beş günlük bir modelini içermektedir. %5 DMSO, lipoik asit (25mg/kg), diklofenak (200mg/kg) intaperitonal yolla uygulanmıştır. Serumda transaminazlar (AST, ALT), alkalen fosfataz (ALP), bilirubin (T.Bil, D.Bil); karaciğer dokusunda malondialdehit (MDA), katalaz (CAT), glutatyon (GSH), homosistein (Hcy) düzeyleri ölçülmüştür. Karaciğer dokusunun histolojik incelemeleri gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Diklofenak kaynaklı hepatotoksisite gelişen Diklofenak grubuna göre Lipoik Asit + Diklofenak grubu hepatik hasar belirteçleri (AST,ALT,T.Bil,D.Bil), MDA, Hcy seviyeleri azalırken(p0,05). DF+LA grubunda, biyokimyasal ve histolojik olarak belirgin bir iyileşme gözlenmemiştir. SONUÇ: Diklofenak kaynaklı oksidatif stresin neden olduğu karaciğer hasarına karşı lipoik asidin antioksidan özelliği ve homosisteinden transsülfürasyon yolağı aracılığıyla GSH sentezini indüklemesi sebebiyle hepatoprotektif etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Diclofenac is widely used because of its analgesic, antipyretic, antiinflammatory effects; therefore, diclofenac-induced idiosyncratic hepatotoxicity cases are frequently seen. Lipoic acid is a natural antioxidant that protects against oxidative stress thanks to sulfhydryl groups. In our study, we aimed to investigate the protective and therapeutic effect of lipoic acid against acute diclofenac-caused oxidative stress induced liver damage and the role of transsulfuration pathway in this mechanism. MATERIALS AND METHODS: Our study contains a five-day model consisting of five groups, each containing 8 Sprague Dawley rats: Lipoic Acid, Diclofenac, Lipoic Acid + Diclofenac and Diclofenac + Lipoic Acid. 5% DMSO, lipoic acid (25mg/kg), diclofenac (200mg/kg) were administered intraperitoneally. Transaminases (AST, ALT), alkaline phosphatase (ALP), bilirubin (T.Bil, D.Bil) levels were measured on serum; malondialdehyde (MDA), catalase (CAT), glutathione (GSH) and homocysteine (Hcy) levels were measured on liver tissue. Histological examinations of liver tissue were performed. RESULTS: Lipoic acid + Diclofenac group's hepatic injury markers (AST, ALT, T. Bil, D.Bil) and MDA, Hcy levels were decreased (p 0,05 according to the control group). No significant biochemical and histologic improvement was observed in the Diclofenac + Lipoic Acid group. CONCLUSIONS: The lipoic acid's hepatoprotective effects against diclofenac caused oxidative stress induced liver injury due to its antioxidant property and ability to stimulate GSH synthesis from homocysteine via the transsulfuration pathway are observed.