İnfertilite kliniğinde tedavi gören kadınların yalnızlık düzeyi ve algıladıkları aile desteğinin belirlenmesi
Determination of loneliness level and perceived family support in women under treatment at infertility clinic
- Tez No: 471537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL SUNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma infertilite kliniğinde tedavi gören kadınların yalnızlık düzeyi ve algıladıkları aile desteğinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Medipol Mega Hastaneler Kompleksi Tüp Bebek Merkezi'nde 1 Şubat 2017 - 1 Haziran 2017 tarihleri arasında primer / sekonder infertilite tanısı bulunan, tedavi sürecine dahil olan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve sorulara eksiksiz cevap veren 180 infertil kadın oluşturmuştur. Çalışma verileri infertil kadınlar ile yüz yüze görüşülerek 'Sosyodemografik Bilgi Formu' 'Yalnızlık Ölçeği' ve 'Algılanan Aile Desteği Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Ucla Yalnızlık Ölçeği'nden alınan puan ortalamalarının tanıtıcı ve infertilite özellikleri ile karşılaştırılması için, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testi uygulanmıştır. Algılanan Aile Desteği Ölçeği'nden aldıkları puan ortalamalarının tanıtıcı ve infertilite özellikleri ile karşılaştırılması için Kruskal- Wallis Testi ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 32,63 ± 5,78 olup, %30'unun (n=54) 26-30 yaş grubunda olduğu saptanmıştır. İnfertil katılımcıların UYÖ'den aldıkları puan ortalamasının 47,24±12,06, AADÖ'den aldıkları puan ortalamasının 28,67±8,83 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine of loneliness level and perceived family support in women under treatment at infertility clinic, as descriptive. The sample of universe was constituted of 180 infertile women who have primer/seconder infertility diagnosis, were under treatment, accepted to participate to the study as voluntary and answered to questions completely at İstanbul Medipol Mega Hospital IVF Center between 1th February 2017 and 1th June 2017. Data was collected with 'Sociodemographic Information Form' by viewing face-to face, 'UCLA Loneliness Scale' and 'Perceived Family Support Scale. For comparing descriptive and infertility characteristics of mean scores in UCLA Loneliness Scale, one dimensional variance analysis and Tukey HSD tests were used. For comparing descriptive and infertility characteristics of mean scores in Perceived Family Support Kruskal- Wallis and Mann Whitney-U tests were used. It is found that average age of participants was 32,63 ± 5,78 and 30% of them were (n=54) between 26-30 years old. It is determined that their mean scores were 47,24±12,06 for ULS and 28,67±8,83 for PFSS.