Küçük parçacıkların örgü ısı kapasitesinin hesaplanması
- Tez No: 47156
- Danışmanlar: PROF.DR. FIRAT TEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada önce esnek ve sürekli bir ortam için uygulanabilen Debye Modeli kullanılarak, katı boyutlarının atomlar arası mesafeye göre sonsuz olduğu varsayılıp yığm örgü ısı kapasitesi hesaplanmıştır. Daha sonra parçacık boyutlarının sonlu olduğu kabul edilerek, Skalar Kesikli Model (SEM) ve Esnek Kesikli Model (EKM) ile öz ısı hesaplanmıştır. SKM'de homojen esnek yapı yaklaşımı kullanılarak frekanslar, skalar dalga denkleminin çözümü ile tanımlanmıştır. EKM'de ise esnek ortamı tanımlayan dalga denklemi, skalar ve vektör alanlar ile çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Novotony ve Meincke (1973) tarafından verilen deneysel değerlerle karşılaştmlmıştır. Fonon durum yoğunluğu, yığm kaüda ve parçacık için incelenmiştir. Hesaplamalar, a= 11, 18.5, 30 Â yarıçapında Pb için üç farklı enine ve boyuna ses hızlan için yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, parçacık kesilim frekansının yarıçap küçüldükçe azaldığı, yarıçap büyüdüğünde ise Debye frekansına yaklaştığı dolayısıyla EKM ve SKM'de frekans dağılımının sürekli bir fonksiyona gittiği gözlenmiştir. Ayrıca sıcaklık arttığında ses hızlarının küçüldüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT In this work, Debye Model was employed for the calculations of the lattice specific heat of bulk solid. This model is applicable for the case where the dimensions of solid can be considered as infinite compared to the inter-atomic distance. Scalar Discrete {SDM} and Elastic Discrete Models (EDM} were used to calculate the specific heat of solid particle which has finite dimensions. In both of the model calculations the solid was assumed to be homogeneous and elastic. SDM uses a scalar wave equation whose solution gives the phonon frequencies. In the EDM the phonon frequencies are the solutions of an elastic wave equation which is represented by one scalar and two vector fields. The specific heat calculations were done using these phonon frequencies and results were compared with the experimental findings of Novotony and Meinchke (1973). The phonon density of states were also investigated for the bulk and the particles. The calculations were performed for Pb spheres with various sizes (a = 11, 18.5, 30 Â) using three different longitudinal and transverse sound velocities. The results show that the cut-off frequency of the distribution gets smaller as the particle size decreases. This frequency approaches to the bulk value for the large particles indicating that for both of the models the frequency distribution becomes continuos. Besides, it is observed that the sound velocities gets smaller with increasing temperatures.