Tip 2 diyabetli hastalarda kan glukoz seviyesi ile kas gücü, propriosepsiyon ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişki
Relationship between blood glucose level and muscle strength, proprioception, body composition in patients with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 471566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmadaki amacımız tip 2 diyabetli hastalarda kan glukoz seviyesi ile kas kuvveti, propriosepsiyon, denge, düşme ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamıza tip 2 diyabet tanısı almış 35-65 yaş aralığında 40 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan olguların açlık kan şekerleri, HbA1c ve B12 vitamin değerleri hastaların dosyalarından kaydedilmiştir. Çalışma kapsamında katılımcılara alt ekstremite kas testi, diz eklemi propriosepsiyon değerlendirmesi, denge ve düşme değerlendirme testleri, vücut kitle indeksi değerlendirmesi, yaşam kalitesi ve depresyon değerlendirmeleri yapılmıştır. Sol diz 60° fleksiyon pozisyon duyusu ile HbA1c arasında anlamlı ilişki bulundu. Sağ diz 60° fleksiyon pozisyon duyusu ile APG arası anlamlı ilişki bulundu. Gözler kapalı tek bacak üzerinde durma denge testi ile sol diz 30° ve 45° fleksiyon pozisyon hissi arasında anlamlı ilişki bulundu. Kas kuvveti, vücut kompozisyonu, yaşam kalitesi ve depresyon ile kan glukoz seviyeleri arasında herhangi bir ilişkiye rastlanmadı. Diyabetiklerin bacak kas kuvvetinin ve diz propriosepsiyon duyularının iyi durumda olduğunu ancak gözler kapatılıp görsel input ortadan kaldırıldığında daha çabuk denge kayıpları gösterdiklerini ve propriosepsiyonlarının bu yönde etkilenmiş olduğu saptandı. Diyabetik hastalara denge egzersizlerinin tedavi programlarına erken dönemde eklenmesinin ileride yaşayacakları propriosepsiyon ve denge bozuklukları gibi problemlerde koruyucu etki göstereceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our objective in this study is to demonstrate the relationship between blood glucose level and muscle strength, proprioception, balance-falling down and body composition in patients with type 2 diabetes. 40 type 2 diabetes mellitus patients age between 35-65 years were included into the study. Fasting blood glucose, HbA1c and B12 vitamin levels were recorded from the patients' files. Leg muscle strength, proprioception of knee joint, balance and fall tests, body composition were evaluated. Life quality and depression survey conducted. Significant results found between left knee 60° flexion propcioception and HbA1c and between right knee 60° flexion propcioception with FPG. Likewise, there was significant relation between one-leg standing test with closed eyes and left knee 30° and 45° flexion proprioception. There was no significant relation between blood glucose levels and muscle strength, body composition, quality of life, depression. We have found that diabetic patients have good leg muscle strength and knee proprioception, but while eyes were closed and when there is no visual input patients shown rapid lose of balance. According to this we came to the conclusion that their proprioceptions were affected in this way. We believe that the early addition of diabetic patient balance exercises to the treatment programs in this group will have a protective effect on future problems such as proprioception and balance disorders.