Tip 2 diyabetli bireylerde farklı periodontal durumların diş eti oluğu sıvısı ve serumda asprosin ve total oksidan / antioksidan düzeylerine etkisinin araştırılması
Evaluation of the effects of different periodontal statuses on asprosin and total oxidant/antioxidant levels in gingival crevicular fluid and serum of patients with type 2 diabetes: A cross-sectional study.
  1. Tez No: 1017795
  2. Yazar: OĞUZ KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TOKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi (ankara)
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Asprosin yağ dokudan salınan glikojenik bir hormondur ve glikoz metabolizması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çalışmanın amacı tip 2 diyabet hastalarında farklı periodontal durumların serumda ve diş eti oluğu sıvısında (DOS) asprosin ve total oksidan seviye (TOS) ve total antioksidan seviyeye (TAS) etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya periodontal olarak ve sistemik olarak sağlıklı 23, tip 2 diyabetli gingivitisi olan 23 ve tip 2 diyabetli periodontitise sahip 21 birey dahil edilmiştir. Bireylerin plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada cep derinliği (SCD), klinik ataçman seviyesi (KAS) ve sondalamada kanama (SK) varlığı kaydedilmiştir. Hastalardan venöz kan ve diş eti oluğu sıvısı örnekleri toplanıp, ELİSA yöntemi ile asprosin, TAS ve TOS düzeyleri incelenmiştir. Bulgular: Periodontitisli grupta Pİ, SCD ve KAS değerleri sağlıklı ve gingivitisli gruba kıyasla anlamlı derecede yüksekti (p<0,05). Serumda total oksidan seviye ve oksidatif stres indeksi, periodontitisli grupta gingivitisli ve sağlıklı gruba göre anlamlı derecede daha yüksek tespit edildi (p<0.05). Diş eti oluğu sıvısında TAS düzeyi gingivitisli ve periodontitisli grupta, sağlıklı gruba göre anlamlı derecede daha düşüktü (p<0.05). Diş eti oluğu sıvısında ve serumda asprosin değerleri sağlıklı gruba göre periodontitisli grupta daha düşük düzeyde bulunmasına rağmen gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05). Gingivitisli bireylerde DOS TAS düzeyleri ile DOS asprosin düzeyleri arasında orta dereceli pozitif korelasyon saptanmıştır (p<0.05). Ayrıca gingivitisli bireylerde serum TAS düzeyleri ile serum asprosin düzeyleri arasında da orta dereceli pozitif korelasyon tespit edilmiştir (p<0.05). Bununla beraber, periodontitisli bireylerde DOS ve serum asprosin düzeyleri arasında yüksek düzeyde pozitif korelasyon ile birlikte serum TAS düzeyleri ile DOS asprosin düzeyi arasında da orta düzeyde pozitif korelasyon saptanmıştır (p<0.05). Bununla birlikte periodontitisli bireylerde DOS TAS düzeyleri ile DOS asprosin düzeyleri arasında orta dereceli pozitif korelasyon saptanmıştır (p<0.05). Sonuç: Çalışmanın sınırlamaları dahilinde diyabeti olan periodontitisli bireylerde, serumda oksidatif yükte artış tespit edilirken, serumda asprosin düzeyi ile total antioksidan kapasite arasında pozitif ilişki gözlenmiştir. Bununla beraber, diyabet varlığında periodontal hastalığın patogenezi ve hastalığın aktivitesi ile asprosin arasındaki ilişkinin açığa çıkarılmasına yönelik ileriki çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Asprosin is a glucogenic hormone secreted from adipose tissue and has a significant effect on glucose metabolism. The aim of this study was to investigate the effects of different periodontal conditions on serum and gingival crevicular fluid (GCF) levels of asprosin, total oxidant status (TOS), and total antioxidant status (TAS) in patients with type 2 diabetes. Materials and Methods: A total of 23 periodontally and systemically healthy individuals, 23 individuals with type 2 diabetes and gingivitis, and 21 individuals with type 2 diabetes and periodontitis were included in the study. Plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), and bleeding on probing (BOP) were recorded. Venous blood and gingival crevicular fluid samples were collected from the patients, and asprosin, TAS, and TOS levels were analyzed using the ELISA method. Results: In the periodontitis group, PI, CAL, and PPD values were significantly higher compared to the healthy and gingivitis groups (p < 0.05). Serum total oxidant status and oxidative stress index were found to be significantly higher in the periodontitis group than in the gingivitis and healthy groups (p < 0.05). In gingival crevicular fluid (GCF), TAS levels were significantly lower in both the gingivitis and periodontitis groups compared to the healthy group (p < 0.05). Although asprosin levels in GCF and serum were lower in the periodontitis group compared to the healthy group, no statistically significant difference was detected between the groups (p > 0.05). In individuals with gingivitis, a moderate positive correlation was observed between GCF TAS levels and GCF asprosin levels (p < 0.05). Additionally, a moderate positive correlation was found between serum TAS levels and serum asprosin levels in the gingivitis group (p < 0.05). In individuals with periodontitis, a strong positive correlation was observed between GCF and serum asprosin levels, along with a moderate positive correlation between serum TAS levels and GCF asprosin levels (p < 0.05). Furthermore, a moderate positive correlation was found between GCF TAS levels and GCF asprosin levels in the periodontitis group (p < 0.05). Conclusion: Within the limitations of this study, an increase in oxidative burden was observed in the serum of individuals with diabetes and periodontitis, while a positive relationship was found between serum asprosin levels and total antioxidant capacity. However, further studies are needed to elucidate the relationship between asprosin and the pathogenesis and activity of periodontal disease in the presence of diabetes.