Kandaki oksijen seviyesinin ölçülmesi için transkuten elektron tasarım ve imalatı
  1. Tez No: 47162
  2. Yazar: İ.CENGİZ KOÇUM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Sunulan araştırmanın amacı bir transkuten oksijen elektrod tasarım ve imalatıdır. Eiektrod membran; olarak, çalışma kapsamında çözücü döküm yöntemiyle poliüretan (PU) membranlar ve satın alınma yoluyla temin edilen polipropiien (PP) membran kullanılmıştır. Üç farklı çözücü sistemi (THF, dioksan ve THF/dioksan/DMF karışımı) kullanılarak, farklı gözenek yapısında PU membranlar hazırlanmıştır. THF/dioksan/DMF karışımı ile hazırlanan PU membranlar açık ve en geniş gözenek yapışına sahipken, THF ile hazırlananlar ile yüzeyinde“skin”tabakası bulunan asimetrik gözenekli membranlar elde edilmiştir. PP membran yüzey temas açısı 88.5° iken, PU membraniarm yaklaşık 76° (daha hidrofiiik) olarak bulunmuştur. THF ile hazırlanan PU membranlar en zayıf, dioksan veya THF/dioksan/DMF karşımı ile hazırlananlardan ise daha dayanıklıdır. Ticari ürün PP membran PU membranlardan daha serî ve dayanıklı ve daha az esnektir. En yüksek O2 geçirgenliği THF/dioksan/DMF ile hazırlanan PU membranda elde edilmiştir. PP membranın O2 geçirgenliği bu PU membrandan daha düşük, ancak CO2 geçirgenliği daha yüksektir. Sunulan çalışmada tasarımı ve imalatı yapılan transkuten oksijen eiektrod şu üç temel birimden oluşmuştur: (i) oksijen sensörü, (ii) ölçüm birimi ve (iii) sıcaklık kontrol birimi. Araştırma kapsamında tasarım ve imalatı gerçekleştirilen transkuten oksijen elektrodun performansının belirlenmesi ile ilgili deneysel çalışmalarda şu sonuçlar bulunmuştur: (i)Çalışma Voltajı: Uygulanan çalışma voltajı aralığında elde edilen cevap süreleri 37-73 s aralığında değişmektedir. -900 mV dışındaki tüm bileşim akım grafikleri doğrusaldır. -650 mV çalışma voltajının optimum olarak değerlendirilmiştir. (\\)Sıcaklık UygulananV sıcaklık aralığında elde edilen cevap süreleri, 47-52 s aralığındadır ve tüm bileşim-akım grafikleri doğrusaldır. 44-45°C hassasiyet en yüksektir, (iii) pH: Uygulanan pH aralığında cevap süreleri yaklaşık 60 s olup, pH ile hemen hemen değişmemektedir, ve tüm kalibrasyon grafikleri doğrusaldır ve hemen hemen bir biri ile çakışmaktadır (hassasiyetleri pH ile değişmiyor), (iv) Elektrolit Türü ve Bileşimi: Elektrolit çözeltisi olarak doygun KCI ve AgCI sulu çözeltisi veya bu çözeltiye karboksi metil selüloz (CMC) ilavesi ile oluşturulan poiimerik jel kullanılmıştır. CMC ilavesi ile cevap süresi uzamış, doğrusallık aynı kalmış, hassasiyet dar bir aralıkta değiştirmiştir, (v) MembranTürü ve Yapısı: Cevap süresi kullanılan membran türü ve yapısı ile geniş bir aralıkta 78-102 s arasında değişmiştir. THF/dioksan/DMF ile hazırlanan PU membranda cevap süresi en kısa (78 s) olup ve en yüksek hassasiyet elde edilmiştir. Bu grupta elde edilen tüm bileşim-akım grafikleri doğrusaldır. Gönüllüler üzerinde yapılan testlerde geliştirilen transkuten eiektrodun, kan örneği alınarak laboratuarda ölçülen oksijen değerlerinden yaklaşık %22 kadar düşük değerler gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this study is to design and to construct a transcutaneous oxygen electrode. Polyurethane (PU) membranes which were prepared in this study by a solvent casting technique, and polypropylene (PP) membrane which was purchased, were used as the electrode membrane. PU membranes with different pore structures were obtained by using three different solvent systems (i.e., THF, dioxane and a mixture of THF/dioxane/DMF). The PU membranes prepared with THF/dioxane/DMF solvent mixture exhibited highly open pore structure, while asymmetric PU membranes with a "skin8 layer were obtained when THF is used as the solvent. Surface contact angle of the PP membrane was 88.5°, while it was about 76° (more hydrophilic) for the PU membranes. The PU membranes prepared by using THF were the weakest membranes, while others prepared by dioxane or THF/dioxane/DMF were much stronger. The commercial product, i.e., the PP membrane was much more stiff and strong, and less flexible than the PU membranes. The highest oxygen permeability was observed in the case of the PU membranes prepared by using THF/dioxane/DMF. Oxygen permeability of the PP membrane is lower than these PU membranes, but it exhibited higher carbon dioxide permeability. The transcutaneous oxygen electrode designed and constructed in this study consist of the following three units: (i) oxygen sensor; (ii) measuring unit; and (iii) temperature control unit. In the experiment which were performed to obtain the electrode performance the following results were obtained: (i) Applied Potential: The response times over the experimented range of the applied potential were 37-73 s. Ail the composition-current graphs were linear, except -900 mV. Anvii applied potential of -650 mV was considered as optimum, (ii) Temperature: The response times over the studied temperature range were 47-52 s, and all the composition-current graphs were linear. The sensitivity was the highest at 44°- 45°C. (iii) pH: The response times over the studied pH values were about 60 s, and did not changed with pH, all the composition- current graphs were linear and same (sensitivity did not changed with pH). (iv) Electrolyte Type and Composition: Electrolyte was a saturated aqueous solution of KCI and AgCI or a polymeric gel obtained by addition of carboxymethyl cellulose (CMC) to this solution. The response time increased by increasing the amount of CMC, and linearity of them did not change, but sensitivities did change in a narrow range, (v) Membrane Type and Structure: The response times were varied in a wide range of 78-102 s depending on the type and structure of the membrane tested. The shortest response time was obtained with the PU membrane prepared with THF/dioxane/DMF, and the sensitivity was the highest in this case. All the composition-current graphs obtained in this group were linear. The tests performed on the volunteers showed that the values obtained with the transcutaneous oxygen electrode developed in this study gives 22% lower values which were obtained by measuring the blood samples taken from the volunteers.