Diyabetik hastalarda hasta eğitiminde eczacının rolü
The role of pharmaci̇st for di̇abeti̇c pati̇ent
  1. Tez No: 471612
  2. Yazar: SADİYE SERPİL MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ATAY BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada diyabetik hastalarda eczacıların rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda diyabetli hastalarda diyabet eğtimini eczacıdan alanlar ile diğer sağlık çalışanlarından alanlar arasında diyabetle ilişkili çeşitli parametreler arasında farklılık olup olmadığı analiz edilmiştir. Çalışmaya yaşları 33-83 arasında olan, 32'si (%55.2) erkek, 26'sı (%44.8) kadın olmak üzere toplam 58 tip 2 diyabetik hasta dahil edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi neticesinde hastalardan %63.8'inin diyabet eğitimi aldığı görülmüştür. Diyabet eğitimi alanlardan %12.1'i diyabet hemşiresinden, %12.1'i eczacıdan, %12.1'i doktordan, %10.3'ü eczacı ve doktordan, %5.2'si diyabet hemşiresi ve eczacıdan, %3.4'ü diyabet hemşiresi ve doktordan, %3.4'ü de diyabet hemşiresi, eczacı ve doktordan eğitim aldığını ifade etmiştir.Yapmış olduğumuz çalışmadan elde edilen bulgular göz önünde bulundurulduğunda eczacılar tarafından eğitilen hastaların bilgi düzeylerinin ve tedaviye uyumlarının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the role of pharmacists in diabetes patient. For this purpose, it was analyzed whether diabetes education different between diabetics who got the education from pharmacists and from other healthcare providers in terms of diverse parameters in patients with type 2 diabetes. In this study 58 Type 2 diabetic patients, aged between 33 and 83 years were inquired, of it 32 (55.2%) being male and 26 (44.8%) being female. As a result of the analyses it has seen that 63.8% of the patients have received diabetes education. 12.1% of the patients received from diabetes nurse, 12.1% from doctor, 12.1% from pharmacist, 10.3% from pharmacist and doctor, 5.2% from diabetes nurse and pharmacist, 3.4% from diabetes nurse and doctor, 3.4% from diabetes nurse, pharmacist and doctor.Given the findings of our work, it has been seen that the level of knowledge and treatment compliance of patients educated by pharmacists has increased.