Tutuklu/hükümlü olan ve olmayan kadınlarda dürtüselliğin belirlenmesi
  1. Tez No: 471613
  2. Yazar: GÜLDEN DEMİRER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL TÜRKLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı; tutuklu/hükümlü olan kadınlar ile tutuklu/hükümlü olmayan kadınların dürtüsel davranışlar yönünden karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini, 02-20 Mayıs 2015 tarihleri arasında T.C Adalet Bakanlığı Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan tutuklu/hükümlü 217 kadın ve tutuklu/hükümlü olmayan grupta yer alan 87 kadın oluşturmaktadır (N=304). Araştırmanın örneklemini, tutuklu/hükümlü grubunda yer alan 85 kadın ve tutuklu/hükümlü olmayan gruptayer alan 87 kadın oluşturmaktadır (n=172). Araştırma verileri, sosyo-demografik özellikleri belirlemeye yönelik Anket formu ve dürtüsellikleri belirlemeye yönelik Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, frekans, yüzde dağılımları, independent t-test ve ki-kare kullanılmıştır. Tutuklu/hükümlü grubundaki kadınlarda plan yapmama puan ortalamasının (26,53±5,28) ve BIS-11 puan ortalamasının (60,22±11,56) tutuklu/hükümlü olmayan grupndaki kadınlardan (24,70±4,44) (56,72±10,00) yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare imprisioned/convicted women to women who are not, in terms of impulsive behaviors. The population of this research composed of 217 imprisoned/convicted women who were serving time in 2-20 May 2015, T.R. Ministry of Justice Karataş Female Closed Prison and 87 women who were in control group (N=304). The sample comprised of 85 women in imprisioned/convicted group and 87 in control group (n=172). The survey data are obtained by using both“Survey Form”which is intented for setting sociodemographic characteristics and“Abbreviated Version of the Barratt Impulsiveness Scale”which is intented for setting impulsivities. Mean, Standard Deviation, Frequency, Percentage Distrubution and Independent T-Test, Chi-Square are used for evaluating the data. It has been determined that the average point of“not making plan”(25.54±5.28) and the average point of BIS-11 (60,22±11,56) among the group of imprisioned/convicted women are higher than the ones among control group (24,70±4,44), (56,72±10,00).