Majör depresyon hastalarında BDNF, NT-3 ve NT-4 ekspresyon düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 471616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İZCİ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Majör Depresyon (MD), nörobiyolojisi henüz tam olarak açıklanamamış nöropsikiyatrik hastalıklardan biridir. Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF), Nörotrofin-3 (NT-3) ve Nörotrofin-4 (NT-4); nöronal sağ kalımın, farklılaşmanın, büyümenin ve plastisitenin düzenlenmesinde önemli rol oynayan sinir büyüme faktörleridir. Literatür taramalarından elde edilen birçok veri ile nöropsikiyatrik hastalıkların patofizyolojisi ile nörotrofik faktörlerin ifade seviyeleri arasındaki ilişki desteklenmesine rağmen, depresyon ve nörotrofinler arasındaki ilişki henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Majör depresyon ile BDNF, NTF-3 ve NTF-4 mRNA' larının ifade düzeyleri arasındaki ilişkiyi yorumlamak için yaptığımız çalışmamıza, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği skoru (HDDÖ) en az 16 olan ve Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı-V (DSM-V) kriterlerine uygun majör depresyon tanısı almış, 18-65 yaş aralığında gönüllü 51 hasta, 75 kontrol birey dahil edildi. Hasta ve kontrol bireylerden 15 ml periferik kan alınarak RNA izolasyonu yapıldı. Kantitatif real-time PCR methodu ile BDNF, NTF-3 ve NTF-4' ün ifade düzeyleri belirlendi. Çalışma sonucunda, majör depresyon hastalarının BDNF ifade düzeylerinin, kontrol gruba göre anlamlı derecede yüksek olduğu (p=0,004); NTF-3 (p=0,30) ve NTF-4 (p=0,53) değerleri bakımından ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Major Depression (MD) is one of neuropsychiatric disorder and its neurobiology has not been clearly elucidated. Brain-derived neurotrophic factor (BDNF), Neurotrophin-3 (NT-3) and Neurotrophin-4 (NT-4) are neuron growth factors and they are critical regulators of the survival, differentiation, growth and plasticity of neuronal networks. There is plenty of evidence suggesting the involvement of altered levels of expression of neurotrophic factors in the pathophysiology of neuropsychiatric disorders. However, the relationship between neurotrophins and depression remains still unclear. In this study, we assessed the relationship between the expression levels of BDNF, NT-3, NT-4. Volunteer patients (51) with major depression; diagnosed according to the The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders ( DSM-V ) criteria, Hamilton Rating Scale for Depression (HDRS) score≥ 16 points, age range: 18–65 years. 15 ml peripheral blood is sampled from all the patient and healty control (75). With the blood samples, we examined the expression levels of BDNF, NT-3 and nt-4 mRNAs by using quantitative real-time PCR method.