Kemoterapi uygulanan hastalarda konstipasyonu önlemeye yönelik verilen planlı eğitimin konstipasyon gelişimine etkisi
  1. Tez No: 471622
  2. Yazar: DİLEK YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ayaktan kemoterapi uygulanan hastalara konstipasyonu önlemeye yönelik verilen planlı eğitimin konstipasyon gelişimine etkisini belirlemek amacıyla yapılan vaka kontrollü bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 30 Ekim 2013-31 Haziran 2014 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Sağlık Bakanlığı Mersin Devlet Hastanesi'nin ayaktan kemoterapi ünitelerine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 72 hasta oluşturmuştur. Araştırmada hastalar eğitim ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastaların 36'sı eğitim, 36'sı kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma verileri kemoterapi uygulanan hastaların konstipasyon riskini etkileyebileceğini düşündüğümüz sosyo-demografik özellikleri, hastalık, tedavi ve konstipasyon risk faktörlerini belirlemeye yönelik; Kişisel Bilgi Formu ve Konstipasyon Risk Değerlendirme Ölçeği (CRAS) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde bağımsız kategorik veriler için Ki-Kare Testi kullanılmıştır. Aralarında ilişki çıkan RXC modelleri için iki oran karşılaştırması yapılmıştır. Bağımlı kategorik verilerin karşılaştırılmasında McNemar testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin sonuçları frekans ve yüzde olarak verilmiştir. CRAS'ın analizinde gruplar arasındaki değişimlerin zamana göre ve her grupta farklılığı hesaplayabilmek için Genel Lineer Modeller'den Tekrarlayan Ölçümlü Varyans Analizi (Repeated Measurements ANOVA) kullanılmıştır. Her zaman biriminin gruplar arasındaki farkını gösterebilmek için Student's t Testi kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda; konstipasyonu önlemeye yönelik eğitim verilen grupta CRAS puan ortalamasının eğitimin ilk gününde 16,08±4,02'den, yedinci günde 14,31±3,17'e ve 14. günde 13,25±3,09'a düştüğü ve birinci, yedinci ve 14.
Özet (Çeviri)
This study was a case-control study which aimed to assessment of the effect of planned education to prevent the development of constipation among the outpatient cancer patients during chemotherapy. Sample of the study was consist of 72 patients who admitted to Mersin University Health Research and Application Center and Mersin State Hospital of Ministry of Health of Turkey between 30 October 2013 and 31 june 2014. Patients were divided to two groups as education and control group. All data of the study was collected using the Constipation Risk Assessment Scale/ CRAS which intended for determination of the constipation risk factors that possibly effect the development of constipation during chemotherapy such as socio-demographic charasteristics, disease and treatments. Chi-square test was used for assessment of the data obtained from patients. Comparison of two ratios was performed for RXC models which being related. McNemar's test was used for comparison of dependent categoric data. Results of the categoric variables were represented as frequency and percentage. Repeated measurements ANOVA analysis was used for calculating differences of variations between groups according to time and variations of each group. Student's t test was used in order to demonstrating the differences of each time unit between groups. Level of significance accepted as 0,05.