Kemoterapi uygulanan onkoloji hastalarında kefirin semptom yönetimi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of kefir on symptom management and quality of life in oncology patients treated with chemotherapy
- Tez No: 891992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışma kemoterapi uygulanan onkoloji hastalarında kefirin semptom yönetimi ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evrenini 1 Haziran 2023-1 Şubat 2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin ayaktan kemoterapi ünitesinde kemoterapi alan 600 birey oluşturdu. Çalışma dahil edilme kriterlerine uyan, girişim grubu (n=42) ve kontrol grubunu (n=42) oluşturan 84 birey ile tamamlandı. Girişim grubundaki bireylerin her kemoterapi küründen sonraki bir hafta boyunca yemeklerden önce ve sonra olmak üzere günde iki kez 250 ml kefir tüketmesi sağlandı. Çalışma verileri, Birey Tanıtıcı Bilgi Formu, Nightingale Semptom Değerlendirme Ölçeği, FACT-G Yaşam Kalitesi Ölçeği, DSÖ Mukozit Değerlendirme Formu, Rhodes Bulantı Kusma Öğürme İndeksi, ASCO Diyare Değerlendirme Skalası ve Konstipasyon Değerlendirme Skalası (Constipation Assessment Scale-CAS) kullanılarak toplandı. Bulgular: Hastaların genel yaş ortalamasının 55.21±10,5 yıl olduğu ve %64'ünün kadın olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effects of kefir on symptom management and quality of life in oncology patients undergoing chemotherapy. Materials and Methods: It was determined that the general average age of the patients was 55.21±10.5 years and 64% were women. A total of 84 patients, comprising 42 in the experimental group and 42 in the control group, who met the inclusion criteria for the study, were included in the sample. The experimental group was permitted to consume 250ml of kefir twice daily, prior to and following each meal, for a period of one week following each chemotherapy session. The data collected for the study were obtained using the following instruments: the Individual Descriptive Information Form, the Nightingale Symptom Assesment Scale, the FACT-G Quality of Life Scale, the WHO Mucositis Evaluation Form, the Rhodes Index of Nausea, Vomiting and Retching, the ASCO Diarrhoea Assessment Scale and the Constipation Assessment Scale (CAS). Results: The administration of kefir to patients in the experimental group was found to significantly improve the quality of life scores of those suffering from chemotherapy-related symptoms.