2-sübstitüe benzimidazol türevi ligandları taşıyan platin(II) komplekslerinin sentez ve sitotoksik etkileri üzerinde çalışmalar
Studies on the synthesis and cytotoxic activities of platinum(II) complexes having 2-substituted benzimidazol ligands
  1. Tez No: 445431
  2. Yazar: MAHMUT GÖZELLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, 2 numaralı konumlarında -H/ -metil/ -izopropil/ -izobütil/ -sec-bütil/ -1H-imidazol-4-ilmetil veya -4-hidroksibenzil gruplarını taşıyan yedi adet benzimidazol ligandı (1-7), ve bu ligandları ve ayrılan ligand olarak klor taşıyan yedi adet dikloroplatin(II) (1a-7a) ve ayrıca ayrılan ligand olarak oksalat gruplarına sahip yedi adet oksalatoplatin(II) (1b-7b) türevi bileşik sentezlenmiş ve insan HeLa serviks kanser hücrelerine karşı in vitro sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Bileşiklerin plazmid DNA etkileşim ve BamHI ve HindIII kesim enzimi aktiviteleri jel elektroforez yöntemi ile yapılmıştır. Benzimidazol taşıyıcı ligandları 1,2-fenilendiamin ile uygun karboksilik asit veya aldehitin 4-5 N HCl veya kobalt(II) hidroksit veya sodyum bisülfit varlığında kondenzasyonu ile elde edilmiştir. Dikloroplatin(II) kompleksleri uygun ligand ve potasyum tetrakloroplatinatın etanol veya izopropanol-su karışımı içerisindeki reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Oksalatoplatin(II) kompleksleri uygun ligand ve potasyum bis(oksalato)platinat(II) dihidratın etanol veya izopropanol-su karışımı içerisindeki reaksiyonu ile elde edilmiştir. Bileşiklerin kimyasal yapısı elemental analiz verileri, IR, 1H-NMR ve HRMS spektrumlarından yararlanılarak kanıtlanmıştır. Karboplatine yakın orta derecede sitotoksik etki göstermeleri nedeni ile 2-(H, izopropil, 1H-imidazol-4-ilmetil ve 4-hidroksibenzil)benzimidazol taşıyıcı ligandlarına sahip Bileşik 1a, 3a, 3b, 6, 7a ve 7b daha ileri çalışmalar için dikkate değer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, seven benzimidazole ligands (1-7) which contain –H/ -methyl/ -isopropyl/ -isobutyl/ -sec-butyl/ -1H-imidazol-4-ylmethyl or -4-hydroxybenzyl group in their second position, and seven platinum(II) complexes (1a-7a) with the carrier ligands (1-7) and the chloro leaving ligands and also seven platinum(II) complexes (1b-7b) with the carrier ligands (1-7) and the oxalato leaving ligands have been synthesized and evaluated for their in vitro cytotoxic activities against the human HeLa servix cancer cell line. The plasmid DNA interactions and inhibition of the BamHI and HindIII restriction enzyme activities have been also studied by using gel electrophoresis method. The benzimidazole carrier ligands have been obtained by condensing 1,2-phenylendiamine with an appropriate carboxylic acid or aldehyde derivatives in the presence of 4-5 N HCl or cobalt(II) hydroxide or sodium bisulfite. Dichloroplatinum(II) complexes have been synthesized by using suitable ligands and potassium tetrachloroplatinate(II) in ethanol or isopropanol-water mixture. Oxalatoplatinum(II) complexes have been synthesized by using suitable ligands and potassium bis(oxalate)platinate(II) dihydrate in ethanol or isopropanol-water mixture. The chemical structure of the compounds have been characterized by their elemental analysis data, IR, 1H-NMR and HRMS spectra. Compounds 1a, 3a, 3b, 6, 7a and 7b which having 2-(H, isopropyl, 1H-imidazol-4-ylmethyl and 4-hydroxybenzyl)benzimidazole carrier ligands, found to be noteworthy for furter studies, due to moderate in vitro cytotoxic activity close to carboplatin.