Kalp yetersizliği olan hastaların acile başvurma nedenleri ve etkileyen faktörler: Hasta ve bakım verenlerin görüşleri
Reasons for emergency room visits by patients with heart failure and associated factors: Opinions of patients and caregivers
- Tez No: 471630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma kalp yetersizliği olan hastaların acile başvurma nedenlerinin hasta ve bakım verenleri açısından belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin acil servisine başvuran 120 kalp yetersizliği tanısı olan hasta ve bu hastaların bakımlarıyla sorumlu olan 120 hasta yakını oluşturmuştur. Hastaların verileri, Hastalara İlişkin Kişisel Bilgi Formu, Kronik Kalp Yetersizliği Olan Hastalar İçin İnanç ve Uyum Ölçeği, Komorbid İndeksi; bakım verenlere ilişkin veriler ise Bakım Verenlere Ilişkin Veri Toplama Formu, kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, X ⃐±SD, Student's t testi, ANOVA ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to determine the reasons for emergency room visits by patients with heart failure from the perspectives of patients and caregivers. The study sample consisted of 120 patients diagnosed with heart failure who visited the emergency department of a university hospital and 120 relatives of patients who were responsible for the care of these patients. Patient data were collected using a Patient Personal Information Form, a Belief and Compliance Scale for Patients with Chronic Heart Failure and a Comorbidity Index while data about the caregivers were collected using a Data Collection Form for Caregivers. Data were evaluated using number, percentage, X ⃐±SD, Student's t test, ANOVA and Pearson correlation coefficient.