Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin liderlik özellikleri ile aile merkezli bakım arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the leadership traits of nurses working in child clinics and family centered care
- Tez No: 471631
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin liderlik özellikleri ile aile merkezli bakım arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Çukurova bölgesinde (Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye) yer alan üniversite ve kamu hastanelerinin çocuk kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, hemşirelerin tanıtıcı bilgilerini içeren“Demografik Bilgi Formu”, hemşirelerin liderlik düzeylerini belirlemek için Lee G. Bolman and Terrence E.Deal tarafından geliştirilen“Liderlik Yönelimleri Ölçeği”(LYÖ) ve Linda Shields ve Ann Tanner tarafından geliştirilen“Aile Merkezli Bakım Anketi”(AMBA) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, ortalama (X) ve standart sapma (SD), minimum ve maksimum değerler, frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır. Bağımsız örneklem testi, ANOVA tekniği, Post Hoc Tukey Testi ve korelasyon katsayısından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between leadership traits of nurses and family-centered care. The research was conducted with the help of voluntary nurses working in pediatric clinics which located in training hospitals and public hospitals in the Çukurova Region (Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye). Research Data was collected with the help of“Demographic Data Form”that includes introductory information of nurses,“Leadership Orientations Scale”developed by Lee G. Bolman and Terrence E.Deal to determine the levels of leadership of nurses and“Family Centered Care Questionnaire”developed by Linda Shields and Anna Tanner. In analyzing the data obtained in this study, the minimum and maximum values of mean and standard deviation, frequency and percentage were used. In addition, Independent samples t-test, ANOVA technique, Post Hoc Tukey test and Pearson Correlation Coefficient were used.