Diyabetik hastalarda influenza, pnömokok, hepatit b aşılanma oranları ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Influenza, pneumococcus, hepatitis B vaccinations rates in diabetic patients and evoluating the factors effecting this rates
  1. Tez No: 471641
  2. Yazar: HASAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızda esas olarak; diyabetik hastaların influenza, pnömokok ve hepatit B aşılanma oranları, hastaların bu aşıların yapılmasının önemi ve gereklilikleri konusundaki farkındalıkları ve bu farkındalık seviyelerine hangi kanal yoluyla ulaştıkları incelenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 25.11.2014-25.5.2017 tarihleri arasında Diyabet Polikliniği ve Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 504 diyabetik katılımcıya 15 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Bulgular: Veriler değerlendirildiğinde; diyabet tanısı aldıktan sonra influenza aşısı yaptıranların oranı %10.1, pnömokok aşısı yaptıranların oranı %5, hepatit B aşısı yaptıranların oranının ise %6.9 olarak bulunmuştur. Diyabetik kişilerde bu enfeksiyonların daha ağır seyredebileceğinin farkında olan hasta sayısı ise yalnızca %32,1 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda hastaları aşılanmaya teşvik eden en önemli faktörlerin; hekim tavsiyesi (%27,5) ve televizyon programları (%23,5) olduğu görülmektedir. Sonuç: Araştırmamız sonucunda; aşı farkındalığı ve aşılanma konusunda hem hasta, hem sağlık hizmeti sağlayıcıları kaynaklı eksikliklerimiz olduğu görülmektedir. Sağlık Bakanlığı ve hekimlerin ortak çalışmalarıyla ve görsel, yazılı, sosyal medyanın da aktif olarak kullanılması, gerekli kamu spotlarının yayınlanmasıyla bu aşılanma oranlarının artacağı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to determine the rates of vaccination with influenza, pneumococcal and hepatitis B vaccine in patients with diabetes, their awareness of the importance and necessity of vaccination, and how they reach on those awareness levels. Material and methods: In our study, a questionnaire of 15 questions was conducted to 504 diabetic participants who sought for medical advice in the Polyclinic of Diabetes and Polyclinic of Family Medicine. Results: When medical datas are evoluated, the rate of the vaccionation after diagnosis of diabetes is found; 10.4% with influenza vaccine, 5% with pneumococcal vaccine and 6.9% with hepatitis B vaccine. The rate of patients who were aware of that those infections could be more severe in diabetic patients was found only 32.1%. The most important factors that encourage the patients to get vaccinated; is found Physician recommendations (27.5%) and television programmes (23.5%). Sonuç: As a result of our study; it is seen that both patients and health care providers have a lack of awareness of vaccination and vaccines . We reach the conclusion that those vaccination rates may increase with the cooperation between the Ministry of Health and the physicians by actively using visual, printed and social media and by broadcasting of public service announcements.