İki farklı brakial pleksus bloğu tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of two different brachial plexus blockage tecnique
- Tez No: 471651
- Danışmanlar: DR. SEMİH BAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç El, el bileği ve kol cerrahisi ameliyatlarında rutin olarak kullanılan axiller yaklaşımlı brakial plexus bloğu ile midhumeral yaklaşımlı brakial plexus bloğunun ameliyat için gerekli anestezi seviyesine ulaşma süreleri, uygulanma süreleri, ek anestezi gereksinimleri, hasta konforu, postoperatif ağrı karakteristikleri ve blok gerileme sürelerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem Bu çalışma randomize, kontrollü, çift kör, tek merkezli bir tez çalışması olarak planlandı. Hastanemiz etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I-III risk grubu 18-70 yaş arası, nisan 2016 –nisan 2017 arasında üst ekstremite distal cerrahisi uygulanan her iki cins 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Grup I deki hastalara 6–12 mHz linear ultrasound prob (Logiq e, General Electric, USA) kullanılarak aksiler arter görüntüsü aksiler fossada tespit edildi, arterin etrafındaki ulnar, radial ve median sinir görülerek 5cm lik periferik sinir blok iğnesi ile her bir sinirin çevresine aynı miktarda lokal anestezik uygulanarak blok gerçekleştirildi. Her hastaya standart olarak turnike ağrısını gidermek amacıyla biceps ve korokobrakialis kasları arasından muskulokutanöz sinir bulunarak 5 ml lokal anestezik uygulandı. Grup II deki hastalara 6–12 mHz linear ultrasound prob (Logiq e, General Electric, USA) kullanılarak aksiler arter görüntüsü humeral kanalda tespit edilerek muskulokutanöz, ulnar, radial ve median sinir her biri 5 ml lokal anestezikle bloke edildi. Sensoriyal (duyusal) bloğu değerlendirmede soğuk testi motor bloğu değerlendirmede 3 nokta skalası kullanıldı. Hastanın operasyon sonrası dönemdeki ağrısı visual analog skala (VAS) ile değerlendirildi. Bulgular Gruplar arası karşılaştırmada; yaş, boy, kilo, BMI ve cinsiyet yönlerinden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0,05). İşlem süresi açısından Grup I hastaların işlem süresinin Grup II'den daha uzun olduğu bulunmuştur ve bu istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05), tam blok başlangıç süreleri yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur (p0,05). Sonuç Aksiller yaklaşımlı brakial pleksus bloğu uygulanan gruptaki hastalarda midhumeral yaklaşımlı brakial pleksus bloğu uygulanan gruptaki hastalara oranla tam blok başlangıç zamanı daha erken oldugu için aksiller yaklaşımlı sinir blokajı acil cerrahi girişim gerektiren durumlarda tercih edilmesi gerekli olan yöntem olarak görülmektedir. Bununla birlikte her iki periferik blok yönteminin başarı oranı arasında fark olmadığı için elektif cerrahide her ikisi de etkin, efektif olarak kullanılabilir. Tercih ise doğru ve güncel bilgiler ışığında hastanın durumu, ilgili alanda işlem yapılabilirliği (travma ve enfeksiyon vb), uygulayıcının tecrübesine bağlı olarak yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective In this study we aimed to compare axillary versus midhumeral approachs of brachial plexus blocks which are routinely used in hand wrist and arm surgery, in terms of the time to reach the level of anesthesia required for operation, additional anesthesia requirements, patient comfort, postoperative pain characteristics and block regression times. Materials and Methods This study was planned as a randomized, controlled, double-blind, singlecentered thesis study. After the approval of our hospital ethics committee, 90 ASA IIII risk group patients between the ages of 18-70, undergoing upper extremity distal surgery from April 2016 to April 2017 were enrolled in the study. Patients'axillary artery images were detected in axillary fossa using a 6-12 MHz linear ultrasound probe (Logiq e, General Electric, USA) in Group I. Visualization of the ulnar, radial and median nerve around the artery was performed, and block was applied with the same amount of local anesthetic around each nevre using a 5 cm insulated peripheral nerve block needle. In order to relieve tourniquet pain treatment was standardized with 5 ml of local anesthetic which were administered to musculocutaneous nerve located between biceps and coracobrachial muscles. In group II axillary artery image was detected in the humeral canal using a 6- 12 MHz linear ultrasound probe (Logiq e, General Electric, USA), and the musculocutaneous, ulnar, radial and median nerves were each blocked with 5 ml of local anesthetic. Sensorial block and motor block was evaluated by cold test and three point scale respectively. Post-operative pain of the patient was assessed by visual analog scale (VAS). Results There was no statistically significant difference between groups in terms of age, height, weight, BMI and gender (p> 0,05). The avarage duration of procedure in x Group I was found to be statistically significantly longer than that of Group II (p 0.05). There was a statistically significant difference between the groups in terms of complete block onset times (p 0,05). Conclusion Analysis of the data suggests that the rational choice in cases requiring urgent surgical intervention is axillary approach for brachial plexus block because of the reduced complete block onset time comparing with the midhumeral approach. However, since there is no difference between success rates of both peripheral block methods, both can be used efficiently and effectively in elective surgery. Depending on the condition of the patient, the availability of the relevant area (trauma and infection etc.), and the experience of the practitioner, the choice can be made in the light of correct and up-to-date evidence.