Tavşanlarda oluşturulan nazal septal perforasyon modelinde nazal kurkumin uygulamasının nazal septal mukozadaki yara yeri iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of intranasal administration of curcumin on nasal septum mucosal wound healing in the nasal septal perforation model in rabbits
  1. Tez No: 471653
  2. Yazar: DOĞAN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Bu deneysel çalışmada tavşanlarda oluşturduğumuz nazal septal perforasyon modelinde, intranazal uygulanan kurkuminin, nazal septum mukozasındaki yara iyileşmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. MATERYALLER ve METOD: 14 adet anterior rinoskopik muayene ile nazal septal patoloji ve enfeksiyon bulgusu saptanmayan erkek Yeni Zellanda tavşanı çalışmaya dahil edildi.Her grupta 7 hayvan olacak şekilde gruplar belirlendi.Her tavşanın nazal septum mukozasına kolumelladan yaklaşık 5mm uzaklıkta, 5 mm çapında dairesel perforasyon oluşturuldu. Kurkumin ve Kontrol grubu ajanı olarak serum fizyolojik ajan kendi grubuna 10 gün boyunca günde biri kez intranazal olarak uygulandı. 10. gün sonunda perforasyon oluşturulan alanı içerecek şeklide 10x10 mm'lik eksizyonel biyopsi yapıldı ve biyopsi materyali histopatalojik incelemeye gönderildi. BULGULAR: Gruplar epitel rejenerasyonu ,epitel dejenerasyonu, fibroblast varlığı, kollajen varlığı, kapiller damar yoğunluğu ,kronik iltihap hücresi varlığı ,akut iltihap hücresi varlığı, eozinofil miktarı, granülasyon dokusu miktarı, dev hücre varlığı,kıkırdak dejenerasyonu, kıkırdak rejenerasyonu, defektin makroskopik kapanma oranı parametreleri tespit edilerek kıyaslandı. Epitel rejenerasyonuna göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmış olup; çalışma grubunda epitel rejenerasyon yoğunluğu kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0,004; p0.05). SONUÇ: Bulgularımız kurkuminin nazal septal mukozadaki yara iyileşmesine olumlu etki göstererek yara iyileşmesini hızlandırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: In this experimental study, we investigated the effect of intranasal administration of curcumin on nasal septum mucosal wound healing in the nasal septal perforation model in rabbits. MATERIALS AND METHOD: 14 Male New Zealand rabbits with no evidence of nasal septal pathology and infection with anterior rhinoscopic examinations were included in the study. Groups were identified as 7 animals in each group. 5 mm diameter circular perforations was created at about 5mm away from the columella to the nasal septum mucosa of each rabbit.Curcumin and saline as the control group agent were administered intranasally once daily for 10 days to their group. A 10x10 mm excisional biopsy was made at the end of the 10th day to contain the perforated area and the biopsy material was sent to the histopathological examination. RESULTS: Epithelial regeneration, epithelial degeneration, fibroblast presence, collagen presence, capillary density, chronic inflammatory cell presence, acute inflammatory cell presence, eosinophils amount, granulation tissue amount, giant cell presence, cartilage degeneration, cartilage regeneration and macroscopic defect closure rate parameters compared in each group. There was a statistically significant difference between groups according to epithelial regeneration; The intensity of epithelial regeneration in the study group was found to be significantly higher than the control group (p = 0.004; p 0.05). CONCLUSION:Our findings showed that curcumin accelerated wound healing and affected wound healing in the nasal septal mucosa positively