Diyafram evantrasyonunda minimal invaziv cerrahinin solunum fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of minimal invasive surgery on respiratory functions in diaphragament evantration
- Tez No: 471679
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Diyafram toraks boşluğu ile abdominal boşluğu birbirinden ayıran, muskulotendinöz, kubbe şeklinde anatomik bir yapıdır. Sağ ve sol hemidiyafram olarak ikiye ayrılır. İnsan vücudundaki en güçlü ikinci çizgili kas olmasının yanı sıra, fizyolojik olarak solunum işlevini sağlayan en önemli kas olma özelliğine sahiptir. Diyafram, C3-4-5 sinir kökünden kaynaklanan frenik sinir tarafından innerve edilir. Frenik sinir hasarlanmalarında etkilenen tarafta diyafram yükselmesi gözlenir. Diyafram evantrasyonu, diyaframın tümünün veya bir kısmının organ bağlantıları bozulmaksızın kalıcı olarak yükselmesidir. Nefes darlığı majör semptom olmak üzere tanı; klinik ve radyolojik bulgular ile kolaylıkla konulabilmektedir. Semptomatik hastalarda tedavi cerrahidir. Transtorasik, Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS), transabdominal ve laparoskopik olmak üzere 4 tip cerrahi yaklaşım vardır. 1990'lı yılların sonlarında VATS'ın yaygınlaşmaya başlamasıyla cerrahi yöntem seçiminde minimal invaziv cerrahi ön plana çıkmıştır. Çalışmamızın amacı, diyafram evantrasyonu tanısı alan hastalara minimal invaziv cerrahi ile plikasyon uygulanmasının solunum fonksiyonları üzerine olan etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
A diaphragm is a musculotendinous, dome-shaped anatomical structure that separates the thoracic cavity from the abdominal cavity. It is divided into two as right and left hemidiaphragm. In addition to being the strongest second striated muscle in the human body, it is also the most important muscle that provides physiological respiratory function. The diaphragm is innervated by the phrenic nerves arising from the root C3-4-5. Diaphragm elevation is observed on the affected side in phrenic nerve injuries. Diaphragm evacuation is the permanent rise of the entire diaphragm, or part of it, without deterioration of organ connections. Diagnosis can be made easily with clinical and radiological findings, including breathlessness as a major symptom. Treatment for symptomatic patients is surgery. There are four types of surgical approaches: transthoracic, video assisted thoracoscopic surgery (VATS), transabdominal and laparoscopic. With the introduction of VATS in the late 1990s, minimally invasive surgery has emerged as a priority in the selection of surgical methods. The aim of our study is to investigate the effect of plication on pulmonary function with minimally invasive surgery, which is diagnosed as diaphragm evantration.