Kardiyo pulmoner bypass (CPB) ile yapılmış koroner arter bypass greft (CABG) ameliyatı sırasında topikal hipotermi için uygulanan buz ile soğuk serumun hastalarda komplikasyon ve miyokart koruması açısından karşılaştırılması
Comparison of ice and cold serum applied for topical hypothermia during coronary artery bypass graft (CABG) surgery with cardio pulmonary bypass (CPB) in terms of complications and myocardial protection in patients
  1. Tez No: 677583
  2. Yazar: AYŞE ERBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR KOÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışma“Kardiyopulmoner Bypass (CPB) ile yapılmış Koroner Arter Bypass Greft (CABG) ameliyatı sırasında topikal hipotermi için uygulan buz ile soğuk serumun hastalarda komplikasyon ve miyokard koruması açısından karşılaştırılması”amacıyla tasarlanmış vaka-kontrol bir çalışmadır. Çalışmamız, retrospektif bir çalışma olup Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda kabul edilme kriterlerine uyan 106 hasta dahil edilmiştir. Araştırmaya %32.1' i kadın, %67.9' u erkek katılımcı katılmıştır. Hastaların %50' sinde (53 hasta) buz, %50' sinde (53 hasta) soğuk serum kullanılmıştır. Araştırma ile ilgili veriler, hasta perfüzyon dosyalarından, hasta yoğun bakım formlarından ve arşiv taraması sonucu elde edilmiştir. Araştırmada soğuk serum ve buz uygulanmış katılımcıların gruplarına göre Kros klempten sonra kalp çalışma süreleri, extübe olma süreleri, torax tüp takılıp takılmama durumu, diyafram Evantrasyonu varlığı, diyafram paralizisi varlığı, 1. Gün kot sayıları ve 1. Gün Saturasyon süreleri karşılaştırılmıştır. İstatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study is a case-control study designed to“comparison of ice and cold serum applied for topical hypothermia during Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgery performed with Cardiopulmonary Bypass (CPB) in terms of complications and myocardial protection in patients”. Our study is a retrospective study and included 106 patients who met the admission criteria in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital, Department of Cardiovascular Surgery. %32.1 female and %67.9 male participants participated in the research. Ice was used in %50 (53 patients) of the patients and cold serum was used in %50 (53 patients). Data related to the study were obtained from patient perfusion files, patient intensive care forms and archive scanning. In the study, according to the groups of the participants to whom cold serum and ice were applied, the duration of heart work after cross clamping, the duration of extubation, whether a thorax tube was inserted or not, the presence of diaphragm Eventration, the presence of diaphragm paralysis, the number of 1st day elevations and 1st day saturation times were compared. no difference was found.