Acil servise başvuran künt toraks travmalı hastalarda neksus chest kriterlerinin incelenmesi
Investigation of nexus chest criteria in blunt thoracic trauma with applying emergency service
  1. Tez No: 471683
  2. Yazar: BURHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Toraks travması hayatın ilk dört dekadı içinde morbidite ve mortalitenin önemli bir nedeni olup, travma ilişkili ölümlerin %25'inden sorumludur. Hastaların az bir kısımında önemli bulguları ortaya koysa da, toraks görüntülemeleri künt travma hastasının değerlendirilmesi esnasında en sık kullanılan radyolojik tetkiklerdir. Biz çalışmamızda, neksus chest kriterleri arasında mevcut olan 7 kriterin her birinin, tek tek klinik önemini inceleyip, toraks BT'de patolojisi olan hastaların klinik önemlerini değerlendirdik. Aynı zamanda toraks patolojisini daha yüksek oranda gösteren kriter sayısını bulmayı amaçladık. Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniğine Ocak 2016 ile Ocak 2017 tarihleri arasında, künt toraks travması sonrasında başvurup, acil serviste toraks tomografisi çekilen hastalar geriye dönük olarak analiz edildi. Elde ettiğimiz veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 20.0 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Parametrik veri için student t test, nonparametrik veri için ki kare testleri kullanılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Neksus Toraks Travması Kuralı için sensitivite ve spesifisite ROC eğrisi ile analiz edilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre özellikle neksus chest kriterlerinin sayısal olarak varlığının artışı, torasik patolojilerin tespitinde önemli şekilde spesifisiteyi arttırmıştır. Özellikle 3 bulgunun bulunduğu durumlarda, olası bir torasik patolojisinin varlığı büyük olasılıktır. Buna göre hastanın klinik durumuda göz önüne alınarak, gerekirse patolojik bulguların araştırılması için tomografi de kullanılabilir. Neksus chest kriterlerinin tüm torasik patolojileri göstermede, kot fraktürlerini, pnömotoraksı, hemotoraksı, akciğer kontüzyonunun varlığını tahmin etmede, artan bulgu sayısı ile spesifisitesi artmakta ve film çekilme endikasyonu göstermenin ötesinde, hastada bir patolojinin kesin varlığını söyleme yönünde klinisyene yol gösterici olmaktadır. Kriterlerden 1 tanesinin mevcut olduğu durumda ise sensitivitesi artmakta ve hangi hastalara akciğer grafisi çekilmeyebileceğini yüksek doğrulukla gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thoracic trauma is an important cause of morbidity and mortality in the first four decades of life and is responsible for 25% of trauma related deaths. Though some of the patients reveal important findings, thoracic imaging is the most frequently used radiological examination during the evaluation of the blunt trauma patient. In our study, we aimed to examine the clinical significance of each of the 7 criteria that are present in the nexus chest criterias, to evaluate the clinical significance of patients with thorax injuries and find out the number of criteria showing higher degree of thoracic pathology. We retrospectively analyzed patients who were admitted to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Emergency Department between January 2016 and January 2017 due to thoracic trauma. The data obtained were analyzed with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 20.0 data analysis program. Data analysis was performed using student t test for parametric data, and chi-square tests for nonparametric data. Sensitivity and specificity were analyzed with the ROC curve for nexus chest trauma rule. According to the results of our study, the increase in the numerical presence of nexus chest criteria significantly increased specificity in the diagnostic prediction of thoracic pathologies. The presence of a possible thoracic pathology is most likely to occur, especially when there are 3 of the criterias. Tomography can be used to investigate pathological findings, taking into account the clinical situation of the patient. Nexus criteria estimates the presence of rib fractures, pneumothorax, hemothorax, lung contusion, and all thoracic pathologies. The rule is designed to rule out the thorasic pathologies. Specificity of the rule increase with increasing number of findings. Also its specificity in creases with incresing number of findings and with high accuracy it defines the patients with possible thorasic injuries.