Henoch schönlein purpurası'nda sistem tutulumlarının erken saptanmasında ortalama trombosit hacminin değerlendirilmesi
Evaluation of mean platelet volume in early detection of system involvement in henoch schonlein purpura
- Tez No: 471684
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM BOSTAN GAYRET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Henoch-Schönlein purpurası (HSP) çocukluk çağının en sık görülen vasküliti olup genellikle selim seyirli olmasına rağmen nadiren intestinal ve renal tutuluma bağlı ağır komplikasyonlar görülebilir. Çalışmamızda HSP in sistem tutulumlarını erken saptamada ortalama trombosit hacminin (OTH) değerini araştırmayı planladık. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde Ocak 2013 ve Aralık 2016 tarihleri arasında HSP tanısı alan 119 hasta ve 75 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Hastaların yaşı, cinsiyeti ve başvuru günündeki sistem tutulumları yönünden fizik muayeneleri, tam kan sayımı, tam idrar incelemesi, dışkıda gizli kan tetkiki dosyalarından kaydedildi. Henoch-Scönlein Purpurası tanısı alan 119 hastanın 75'i erkek, 44'ü kız olup yaş ortalaması 7,82 ± 3,01 yıl idi. Kontrol grubunu ise 37'si kız ve 38'i erkek olan 75 çocuk oluşturmakta ve ortalama yaş 8,55 ± 3,09 yıl idi. Hastaların 41'inde intestinal tutulum (% 34,45), 35'inde renal tutulum (% 29,41), 21'inde artrit (% 17,65) tespit edildi. GİS tutulumu olan hastaların tamamında karın ağrısı varken, gaitada gizli kan 36 olguda (% 30,25), proteinüri 10 olguda (% 8,4), hematüri 32 olguda (% 26,89) saptandı. GİS tutulumu olan hastaların ortalama OTH değeri 6,58 ± 1,05, GİS tutulumu olmayan hastaların ortalama OTH değeri 6,88 ± 1,17 idi. GİS tutulumu olan ve olmayan hastaların OTH ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,170). Renal tutulumu olan hastaların ortalama OTH değeri 6,66 ± 1,08, renal tutulumu olmayan hastaların ortalama OTH değeri 6,83 ± 1,16 idi. Renal tutulumu olan ve olmayan hastaların OTH ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,461). Artriti olan hastaların ortalama OTH değeri 6,83 ± 1,1, artriti olmayan hastaların ortalama OTH değeri 6,77 ± 1,15 idi. Artriti olan ve olmayan hastaların OTH ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,833). Sonuç olarak bizim çalışmamızda intestinal ve renal tutulumu, artriti olan hastalarda OTH değeri, bu tutulumların olmadığı hastalardan farklı olmadığı görülmüştür. HSP'de sistem tutulumlarını erken saptanmada OTH'nin laboratuvar parametresi olarak kullanılamayacağını düşünmekteyiz. genişliği
Özet (Çeviri)
Henoch-Schönlein purpura (HSP) is the most common vasculitis in childhood, and although it is usually a benign vasculitis, severe complications due to intestinal and renal involvement are rarely seen. In our study, we planned to investigate the mean platelet volume (MPV) value of early detection of HSP systemic involvement. Between January 2013 and December 2016, 119 patients with HSP diagnosis and 75 healthy controls were enrolled in the Bağcılar Training and Research Hospital Pediatry Clinic at Health Sciences University. Physical examinations, complete blood count, complete urine examination, and secret blood examination files on stool were recorded for the age, sex, and systemic involvement of the patients on the day of admission. Of the 119 patients who were diagnosed with Henoch-Sconolein Purpura, 75 were males and 44 were females and the mean age was 7.82 ± 3.01 years. The control group consisted of 75 children with 37 girls and 38 boys with a mean age of 8.55 ± 3.09 years. Forty-one patients had intestinal involvement (34,45%), 35 had renal involvement (29,41%), and 21 had arthritis (17,65%). In all patients with gastrointestinal involvement, abdominal pain was found in 36 cases (30.25%), proteinuria 10 cases (8.4%) and hematuria 32 cases (26.89%) in the stool. The mean MPV value of the patients with GI involvement was 6.58 ± 1.05, and the mean MPV value of the patients without GI involvement was 6.88 ± 1.17. There was no statistically significant difference between the mean MPV scores of patients with and without GIS involvement (p = 0,170). The mean MPV value of patients with renal involvement was 6.66 ± 1.08 and the mean MPV value of patients without renal involvement was 6.83 ± 1.16. There was no statistically significant difference between the MPV averages of patients with and without renal involvement (p = 0.461). The mean MPV value of patients with arthritis was 6.83 ± 1.1, and the mean MPV value of patients without arthritis was 6.77 ± 1.15. There was no statistically significant difference between the MPV averages of patients with and without arthritis (p = 0.833). In conclusion, in our study, MPV values in patients with intestinal kidney and joint involvement were not different from those without systemic involvement. We think that MPV can not be used as a laboratory parameter for early detection of systemic involvement in HSP.