Sepsis tanılı nötropenik hastalarda serum monosit kemoatraktan protein-1, prokalsitonin, C-reaktif protein ve lökosit seviyesinin karşılaştırılması
Comparison of serum monocyte chemoattractant protein-1, procalcitonin, C-reactive protein and leukocyte levels in the neutropenic patients with sepsis
  1. Tez No: 471697
  2. Yazar: İLKER ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nötropeni kanser hastalarında bakteriyel infeksiyonlar için çok riskli bir durumdur. Infeksiyöz komplikasyonlar nötropenik hastalarda morbidite ve mortalitenin önde gelen sebeplerindendir. Ağır nötropeni vakalarında infeksiyonun erken tanısı için özgül belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada febril nötropeninin (FEN) erken tanısında ve bakteremiyi saptamada mutlak nötrofil sayısının (MNS), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), prokalsitonin (PCT), C-reaktif protein (CRP) ve monosit kemoatraktan protein-1'in (MCP-1) etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya Mart 2016- Mart 2017 arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatan 18 yaş ve üzerindeki 48 FEN'li hasta ve kontrol grubu olarak 40 nötropenik hasta dahil edildi. Çalışma prospektif olarak planlandı. Hasta ve kontrol grubunun serum örneklerinde; MCP-1 düzeyleri manuel olarak mikro eliza yöntemiyle, PICOKINE kitiyle çalışıldı. P değeri 0,05). Sonuç olarak FEN tanısında CRP, PCT ve MCP-1'in en yararlı belirteçler olduğu saptanmıştır. CRP'nin baktereminin tahmininde kullanılabileceği düşünülmektedir. FEN hastalarında MCP-1'in rolü, daha fazla sayıda hastayı kapsayan, çok merkezli, vaka kontrollü araştırmalar ile aydınlatılabilir.
Özet (Çeviri)
Neutropenia is a very risky condition for bacterial infections in cancer patients. Infectious complications are the leading causes of morbidity and mortality in neutropenic patients. Specific markers are needed for the early diagnosis of infection in severe cases of neutropenia. In this study, the absolute neutrophil count (MNS), erythrocyte sedimentation rate (ESR), procalcitonin (PCT), C-reactive protein (CRP) and monocyte chemoattractant protein-1 (MCP-1) were measured in the early diagnosis of febrile neutropenia (FEN) activity and bacteremia. Patients of 48 and healthy controls of 40 who are older than 17 years and hospitalized in Tepecik Training and Research Hospital between March 2016- March 2017 are included in this study. The study is planned as prospective. Micro-eliza method was used to analyse MCP-1 levels in serum. A p value 0,05). As a result, CRP, PCT and MCP-1 were found to be the most useful markers in the diagnosis of FEN. It is thought that CRP may be used in the predicting of bacteremia in FEN patients. The role of MCP-1 in FEN patients may be lightened by multicenter, multidisciplinary, case-control studies including larger group of patients.