Meme kanseri nedeniyle ameliyat edilen hastalarda aksiller lenf nodu metastazı için risk faktörleri
Risk factors for axillary lypmh node metastase in the patients which operated by breast cancer
- Tez No: 471698
- Danışmanlar: PROF. DR. UZER KÜÇÜKTÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Meme kanseri ülkemizde ve dünyada insidansı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Meme kanseri tedavisinin ayrılmaz bir parçası gibi görülen aksiller lenf nodu diseksiyonu da her ne kadar evreleme ve lokal kontrolü sağlasa da çeşitli morbidite ve komplikasyonlara yol açmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde Ocak 2006-Ocak 2017 arasında meme kanseri tanısıyla ameliyat edilen 286 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenmiş ve aksiller lenf nodu pozitifliğini etkileyen faktörler ortaya konmaya çalışılmıştır. Bulgular: 286 hastanın yaş ortalaması 54 olarak tespit edildi. 166 hastada aksiller lenf nodu metastazı tespit edildi (%58). Literatür desteği ile aksiller lenf nodu pozitifliğine etki eden faktörler; hasta yaşı, tümör çapı, tümörün histopatolojik özelliği, tümörün hangi kadranda olduğu incelendi. Aksiller lenf nodu pozitiflik ve negatifliğine göre bu parametreler istatistiksel olarak değerlendirildi. Tartışma ve Sonuç: Tümör çapının 2 cm'nin üzerinde olması ve tümörün histopatolojik yapısının invaziv duktal karsinom özelliğinde olmasının aksiller lenf nodu metastazı riskini arttırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: As well as in Turkey as in the rest of the World, breast cancer is an increasing health problem. Although the axillary lymph node dissection is seen as an integral part in the breast cancer treatment, for it provides staging and local control, it also leads to complications and morbidity. Materials and Method: In our study, we retrospectively reviewed the file of 286 patients which operated with breast cancer in University of Health Science Trabzon Kanuni Training Hospital by January 2006 to January 2017. We researched and tried to find factors that influence the axillary lymph nodes. Results: The average age of 286 patients is 54. At 166 patients axillary lymph nodes hasbeen found (%58). Literatüre shows factors that have a positive effect on axillary lymph node; age of patients, tumor location, tumor histopathology and tumor size. We evaluated the above stated parametres with statistical systems. Conclusion: Tumor size which is larger than 2 cm and invazive ductal carcinoma histopathology are risk factors on the axillary lymph node metastases.