Ankara'da satışa sunulan meyveli yoğurtların mikrobiyolojik ve kimyasal yönden incelenmesi
Determination of microbiological and chemical qualities of fruit yoghurt sold in Ankara
- Tez No: 471720
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN SARIMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Ankara'da satışa sunulan meyveli yoğurtların mikrobiyolojik ve kimyasal yönden incelenmesi amaçlanarak marketlerde çeşitli markalarla satışa sunulan meyveli yoğurtlardan 99 örnek materyal olarak kullanılmıştır. Örnekler mikrobiyolojik yönden koliform, E.coli (EMS), maya-küf, ve laktik asit bakterileri (Lactobacillus dulbrueckii subsp. bulgaricusve Streptococcus thermophilus); kimyasal yönden ise asitlik, pH,yağ ve kuru madde miktarıyönünden incelenmiştir. Meyveli yoğurt örneklerinin 3'ünün (%3,03) koliform, 2'sinin (%2,02) E.coli,29'unun (%29,29) maya-küf ve yönünden Fermente Süt Ürünleri Tebliği'ne uygun olmadığı saptanmıştır. Bu konuda işletme denetimlerinin artırılması, işletmelerde üretim aşamasında HACCP standartlarına uyum konusunda bilinçlendirmenin veya bu konuda yaptırım uygulamalarının artırılması önerilmektedir. Meyveli yoğurtların da diğer süt ve süt ürünleri gibi,üretimden tüketim anına kadar soğuk zincir kırılmadan uygun muhafaza şartlarında saklanmasına özen gösterilmelidir. Farklı protein ve yağ miktarları belirtilerek bu ürünlerin satışa sunulduğu gözlemlenmiştir. Özel bir standardı bulunmayan meyveli yoğurtların gıda güvenliği açısından standardının oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the microbiological and chemical qualities of fruit yoghurt sold in Ankara. For this purpose 99 fruit yoghurts obtained from different markets of Ankara was used as a material. Samples were analyzed for coliform, E. coli, yeast and mold and lactic acid bacteria for microbiological quality. Acidity, pH, lipid, dry matter and protein analyzes was done for the chemical quality of samples. It was found that, 3 % (3,03 %) for coliform, 29 % (29,29 %) for yeast-mold and 2 % (2,02 %) for E. coli of the fruit yogurts are not in compliance with the Fermented Milk Products Communiqué. According to this microbiological results, increasing the frequency of plant controlling, using quality systems like HACCP and increasing penalties are recommended to improve the conditions. Also, it is important to comply the cold chain conditions from the production to consumption as all the milk and milk products. From the chemical analyzes results, it was detected that fruit yoghurt samples have different protein and lipid rates. As a consequence, it was recommended that, specific legislations should be constitute for the chemical and microbiological qualities of fruit yoghurts.