Histeroskopide deksmedetomidin ve remifentanilin intraoperatif ve postoperatif erken dönemde ağrı üzerine etkisinin analjezik nosiseptif indeks(ANİ) ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of dexmedetomidine and remifentanil on pain with analgesia nocicepti̇ve index (ANİ) in intraoperative and early postoperative periods of hysteroscopy
  1. Tez No: 471718
  2. Yazar: MUSTAFA GAZİ
  3. Danışmanlar: UZMAN SÜHEYLA ABİTAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Histeroskopi, endometrial patolojiler için standart tanı ve tedavi yöntemidir. Çalışmamızda genel anestezi altında yapılan histeroskopi vakalarında remifentanil ile deksmedetomidin kullanılarak; perioperatif dönemdeki hemodinami, Analjezik Nosiseptif Indeks (ANI) ile ağrı düzeyi ve erken postoperatif dönemde VAS skoru ve hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. METOD: 18- 65 yaş arasında, histeroskopi işlemi uygulanacak 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara standart hemodinamik monitorizasyon, ANI ve BİS monitörizasyonu yapıldı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. İndüksiyondan10 dk önce Grup R (n=15) için 1 mcg/kg remifentanil, Grup D (n=15) için 1 mcg/kg deksmedetomidin yükleme dozları uygulandı. Propofol ve rokuronyum ile anestezi indüksiyonundan sonra idame için BIS değerlerini 40-60 arasında tutmak üzere 1 MAC sevofluran ile birlikte Grup R hastalarına remifentanil 0.05-0.5 mcg/kg/dak infüzyon, Grup D hastalarına deksmedetomidin 0.2-0.7 mcg/kg/st. infüzyon yapıldı. Perioperatif hemodinami ve ANI değerleri; postoperatif hemodinami, VAS değerleri ve komplikasyonları kaydedildi. BULGULAR: Perioperatif 5. ve 10. dakikalarda Grup D'de ANI düzeyleri anlamlı olarak daha düşük olsa da, iki gruptaki analjezi düzeyleri istenilen aralıkta ve yeterli idi. Hemodinamik parametreler iki grupta da normal sınırlarda seyrederken, Grup R'de indüksiyon sonrası, supraglottik havayolu yerleştirilmesi sonrası ve perop 5,10 ve 20. dakikalarda ortalama arter basınçları anlamlı düşük ve postoperatif 30. dakikada daha yüksekti. İki grubun bulantı ve kusma oranları benzerdi. SONUÇ: Deksmedetomidin ve remifantanilin perioperatif analjezide etkinlikleri benzerdir. Remifentanil grubunda intraoperatif dönemde daha düşük tansiyon düzeyleri ölçülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Deksmedetomidin, remifentanil, analjezik nosiseptif indeks, histeroskopi
Özet (Çeviri)
AIM: Hysteroscopy is a standard diagnosis and treatment method for endometrial pathologies. Our study aims to compare hemodynamic parameters and Analgesia Nociception Index (ANI) values in peri-operative period and hemodynamic parameters and VAS scores in early post-operative period of remifentanil and dexmedetomidine infusion in hysteroscopies under general anaesthesia. METHOD: 30 patients, between the ages of 18-65, who were candidates for hysteroscopy were included to the study. Standart hemodynamic monitorization, ANI and BIS monitorization were applied to the patients. The patients were randomly divided into two groups. Ten minutes prior to induction; 1 mcg/kg remifentanil loading dose was applied in Group R (n= 15) and 1 μg/kg dexmedetomidine loading dose was applied in Group D (n= 15). After the anesthesia induction with propofol and rocuronium; sevofurane 1MAC was used for maintenance with dexmedetomidine 0.2-0.7 mcg/kg/hr in Group D and remifentanil 0.05-0.5 mcg/kg/min in Group R in order to keep BIS values between 40-60. Peri-operative hemodynamics and ANI values, post-operative hemodynamics, VAS values and complications were recorded. FINDINGS: Even though ANI levels in Group D were significantly lower in the peri-operative 5th and 10th minutes, analgesia levels were at the desired range and sufficient in both groups. Hemodynamic parameters were at normal limits in both groups but mean arterial pressures in Group R after the induction, following supraglottic airway placement and in the peri-operative 5th, 10th and 20th minutes were significantly lower and also it's higher in the post-operative 30th minute. Nausea and vomiting rates of both groups were similar CONCLUSION: The effectiveness of dexmedetomidine and remifantanil in peri-operative analgesia is similar. In remifentanil group, lower blood pressure levels were observed in intraoperative period. KEYWORDS: Dexmedetomidine, remifentanil, analgesic nociceptive index, hysteroscopy