Sokak sanatı ve alt kültürlerin sokak sanatına yansıması
Street art and sub-culture reflection in street art
- Tez No: 471722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Art History, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez içerisinde sokak sanatı ana çıkış noktası üzerine alt kültürlerin yansıma şekli incelenmektedir. Tez içerisinde Önce alt kültür grupları, ayrımları neden karşı duruş olarak algılandıkları incelenecektir. Daha sonra bunun sokak sanatına yansımasının doğduğu nokta ve evrim süreçleri, çıkışları, inişleri ve tarihçesi incelenecektir. Bir çok alanda görüşlerin, hür söylemlerin, kendi siyasi yada sosyal duruşunun sınırlandığı günümüzde topluma ait olan tek alanın sokaklar olduğu düşünülüre sanat duruşunu göstermek, sosyal mesaj vermek için toplumun en sağlıklı oyun alanı sokakdır. Kısaca özetlemek gerekirse sanat sanat için değil, ticari kaygılar gütmeyen toplum için icra edilebilecek kadar kamuya açık bir duruştur. Kimi zaman eylemlerin en tatlı hali, sistemin en masum dışa vurumu yada karşı duruşun en naif isyankar halidir. Ancak bu tanımlama sokak sanatını icra eden alt kültür grupları tarafından kimi zaman bu kadar naif değil daha asi bir dil takınmıştır. Dönemin politik getirilerine, kültürel ortamına yada toplumsal yaşam koşullarına göre bunlar farklılık gösterir. Devam metinlerinde ana önermedende anlaşılacağı gibi; altkültür gruplarında karşı duruşların kendilerini en özgür hissettiği yerde sokakta var olmaya devam etmişlerdi.
Özet (Çeviri)
Art of subcultures on the main street starting point for this reflection is examined shape. First subculture groups, will be examined as they are perceived stance towards the cause separations. Then the point where it was born of reflection and evolution of street art, outs, ups and history will be examined. A lot of areas in the belief that free speech, their political or the limitation of social standing that today was one area of the street belonging to the society considering to demonstrate the art of posture is the most healthy play areas of society to give social message. To summarize, if necessary art for art's not enough to be exercised for commercial concerns non-profit society is an open attitude to the public. Sometimes the sweetest form of action, the system's exterior expresses a stance against innocent or naive is the most rebellious state. However, this sometimes by identifying the street art performers subcultures are fitted so naive not more rebellious language. The political returns for the period, which varies according to the cultural environment or social living conditions. Read the text can be understood as the main önermed career; themselves stance against the subculture groups on the street where they continued to be felt most free.