Barok üslubu giyim biçiminin sinema filmlerinde kullanımı
Usage of Barok style clothing in motion picture films
  1. Tez No: 471728
  2. Yazar: AYBİKE GÖKÇE OKUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Clothing Industry, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Barok, Avrupa'da 16. yüzyılın ortalarından 18. yüzyılın ortalarına kadar, Avrupa ülkelerinin kolonisinde bulunan Afrika ülkelerinde ise 18. yüzyılın sonuna kadar devam eden bir sanat akımıdır. Kesin kuralları olan Rönesans sanatındaki denge Barok'ta bozulmuştur. Bu sanat anlayışında anlatım abartılıdır, eserlerde görkem, aşırılık ve heyecan göze çarpmaktadır. Avrupa'da yaşanan siyasal ortamın yansıması olarak da değerlendirilen Barok üslubunda sanatçılar, özgürlük anlayışı ve duyguları ile eseler vermişlerdir. Tarihin başlangıcından günümüze kendini sürekli yeniden bulmaya ve anlamaya çalışan insan, hem doğal yaşamdan korumak hem de içgüdüsel olarak örtünme ihtiyacı duymuştur. Çağın gerektirdikleri ile birlikte de beğenilme ve güzel görünme düşüncesiyle giyinme; bir tür toplumsal beğeniye ve aşırı düşkünlüğe dönüşerek yüzyıllar içerisinde toplum yaşamına girmiş ve geçici nitelikte yeniliklere açık olmuştur. Bu bağlamda çalışmada, insanlar için önem arz eden ve statü belirleyici bir nitelik taşıyan giyimin barok dönemindeki biçimi ve bu biçimin kadın ve erkek giyimlerine nasıl yansıdığı sinema filmleri özelinden anlatılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede ilk bölümde Barok üslubunun resim, heykel, mimari ve müzik alanında ne tür etkiler bıraktığı, ilgili sanat dallarının bu üsluptan nasıl ve ne derecede etkilendiği incelenmiş, genel hatlarıyla özgün örnekler ile döneme damga vuran sanatçılar eserleri bağlamında ele alınmıştır. İkinci bölümde ise tarihsel süreçte giyim biçimleri kronolojik bir sıra dâhilinde açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca moda kavramı, dönemler bağlamında irdelenerek, gelişim süreci ve dönemlere göre ne tür anlayışların etkisi altında kaldığı ortaya konmuştur. Elde edilen bu bilgiler ışığında çalışmada Barok üslubu giyim biçimleri, kostüm dalında Oscar kazanan filmler çerçevesinde ele alınarak, biçimin kadın ve erkek giyimlerine nasıl yansıdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Baroque is an art movement lasting from the middle of 16th century up to middle of 18th century in Europe and until the end of this century in African countries where the colonies of the European countries are present. The balance in Renaissance art, which has strict rules, is distorted with Baroque. In this art movement expression is exaggerated; splendor, extremism and excitement draw attention in the works. In the Baroque style, which is also considered as a reflection of the political environment in Europe, the artists created their works with the sense and understanding of freedom. The human who tries to re-find and understand himself continuously from the beginning of history until today needed to be covered instinctively as well as to be protected from natural life. Dressing with the thought of looking good and being appreciated by others together with the necessities of the era entered social life and became open to temporary innovations throughout centuries via turning into a kind of social appreciation and fixation. In this context, it was aimed to explain the form of clothing, which has importance and determinative feature in terms of status among people, and how this reflects to men's and women's clothing during the Baroque period. From this point of view first, it has been examined that how Baroque style influenced painting, sculpture, architecture and music, how and to what extend these art styles are influenced by this style in the context of genuine examples with general aspects and the works of the artists who made their marks. In the second chapter, clothing styles have been tried to be explained in a chronological order. In addition, the concept of fashion was examined in the context of periods and the development process and the perceptions that it was undergone according to the periods have been revealed. In the light of this information obtained, it has been tried to reveal Baroque style clothing and the reflection to clothing of men and women via Oscar-winning films in costume branch.