Sivil havacılık sektöründe kabin memurluğu eğitimi ve bireylerin mesleki tercihlerine etkisi
Cabin crew training in civil aviation sector and its effects on career choices
- Tez No: 471727
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sivil havacılık, dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir. Havacılık sektöründe sadece havayolu şirketleri değil, aynı zamanda sektörün diğer parçaları da eşit bir öneme sahiptir. Havayolu şirketleri, yolcularla yakından iletişim kurmaları nedeni ile sektörün en önemli unsurlarıdır. Uçak içinde yolculara sunulan ürünler havayolu şirketleri tarafından sürekli yenilenmekte; daha çok yolcuya ulaşmak isteyen havayolu şirketleri, yolcuya daha cazip gelmek için ürünlerini sürekli çeşitlendirmektedir. Sivil hava taşımacılığı yapan şirketler markalarına değer katıp sınırlarını sürekli genişletirken, farkın yaratıldığı alan ise yolcu odaklı hizmetler olmaktadır. Neticede sektöre öncülük eden şirketlerin bir çoğu benzer ürün ve çeşitlerle rekabet ederek sürdürülebilir karlılık sağlamaya çalıştıkları için yolcu odaklı olarak fark yaratmaya çalışmaktadırlar. Kabin hizmetleri bu farkın yaratılması ve yolcunun duygusal anlamda da kalbine dokunuşta bulunması açısından önem arzetmektedir. Yolcularına nitelikli hizmet sunmayı ve bu şekilde sektöre öncülük ederek karlılığını arttırmayı amaçlayan havayolu şirketlerinin temel hedefi nitelikli kabin memurları yetiştirmektir. Nitelikli kabin memurları yetiştirme sürecinin ilk adımlarından biri de kabin memuru eğitimidir. Son yıllarda bu eğitimler hem üniversite düzeyinde hem de özel eğitim kurumları tarafından tasarlanmaktadır. Bu şekilde sektör kendisi için en kaliteli ve başarılı kabin memurlarını yetiştirmeye çalışmaktadır. Tezin kapsamında öncelikle sivil havacılık sektörü, kabin hizmetleri ve kabin memurluğu incelenmektedir. Konuyu pratik boyutlarıyla incelemek açısından da çalışmanın sonuna, kabin memurluğu eğitimi alan İstanbul'daki bir meslek yüksekokulunun öğrencileri üzerinde bir anket araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Civil aviation is one of the fastest growing sectors in the world. In fact not only airlines, but all stakeholders are equally important in civil aviation. On the other hand airlines are most important part of the sector because they communicate with passengers directly. Airlines constantly renew products they offer to passengers in the airplanes, and in order to reach more passengers they add more products to their palette all the time. Since most of the civil aviation transportation companies try to do their best to increase the brand value, they also try to make a difference with passenger services. Leading airlines of aviation sector offer similar products and product ranges to compete for sustainable profit. Therefore they focus on passenger services to make a difference. This is why cabin services are very important. İn order to become a leader in the sector and to ensure sustainable profit, all airlines should aim to offer quality service to their passengers and this requires well trained cabin attendant. On of the first steps to employ highly qualified cabin attendants are the cabin attendants training. In the last years cabin attendants training are designed and provided by both public universities and private schools. This way the sector ensures to establish the most qualified and successful cabin attendants and build best crews. Thesis is primarily focusing on civil aviation sector, cabin services and cabin attendants. In order to analyze the topic in a practical way the study also includes a survey in addendum; prepared with the participation of students attending to vocational college based in Istanbul.