Küresel markaların yerel konumlandırılması: Burger King uygulaması vaka analizi
Local locations of global brands: application Burger King
- Tez No: 471729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Değişen dünyayla birlikte markalarda büyük bir gelişim göstermekte ve küresel bir hal almaktadır. Aynı zamanda dünyada gelişen hızlı yemek kültürü de giderek önem kazanmaktadır. Hızlı yemek sektöründe ki hızlı büyüme bu alanda ki markalarında çoğalmasına ve pazarda rakiplerinin artmasına sebep olmuştur. Markalar girdikleri pazarda tutunabilmek adına yerelleşme politikalarına gitmiştir. Markalar girdikleri pazarın yerel kültürlerini, gelenek ve göreneklerini, ülkenin demografik yapısı gibi alanlarda geniş yönlü araştırmalara gitmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de geniş bir tüketici kitlesine sahip olan Burger Kıng markasının ülkede uyguladığı yerelleşme stratejileri, ülkeye giriş ve gelişme süreci, uyguladığı halkla ilişkiler ve sosyal sorumluluk çalışmalar üzerinde bir analiz yapılmıştır. Bu çalışmanın hipotezi küresel bir marka olan Burger Kıng'in Türkiye'ye girdiği 1995'ten 2017'ye kadar olan süreçteki yerelleşme stratejilerini belirtmektir.
Özet (Çeviri)
Along with the changing world, brands are making great progress and becoming global. At the same time, fast food culture devoloping in the world is becoming increasingly important. Rapid growth in the fast food sector has led to the proliferation of brands in this area an to the competition in the market. Markets have göne to localization policies in order to be able to hold on to the market they are entering. Markets are exploring the market in wide range of areas, such as local cultures, traditions and customs, demographic structure of the country. In this study, the localization strategies applied byy the Burger King brand, which has a wide consumer base in Turkey, the introduction and devolopment process of the country, the public relations that it applies and social responsibility studies are mentioned. The purpose of this study is to see localization strategies applied by global brands to hold in different markets and to show how Burger King, a global brand, pursues strategies in terms of localization in Turkey.