Application of nodal methods in nuclear rector core design and fuel management
Nükleer reaktörlerin dizaynında ve yakıt yönetiminde nodal metodların uygulanması
  1. Tez No: 47173
  2. Yazar: ZİYA ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Düşük masraflı hesaplar yapmak ve hassasiyeti yüksek tutmak, nükleer reaktör tasarımcılarının temel hedefidir. Bir nükleer reaktör tasarımında, çözülmesi gereken üç ana problem vardır. 1. Verilen zenginleştirme ve kalpdeki dağılımı için yanma tahmini, 2. Belirlenen çevrim uzunluğuna ve/veya değiştirme yanmasına ulaşabilmek için sabit yükleme yakıt demetinin reaktivitesini belirleme, 3. Belirlenen çevrim uzunluğuna ve/veya değiştirme yanmasına ulaşabilmek için sabit zenginleştirmelerin demet sayılarının kesinleştirme. Bu hesaplar çok zaman alıcı ve masraflıdır. Bu nedenle“yapay sinir ağlan”,“nodal metodlar”gibi gibi hızlı hesaplama metodlanmn uygulanması gereklidir. Bu çalışmada“nodal metodlar”kullanılır. Değişik tiplerdeki BSR yakıt demetlerini modelleyen bir program yazılıp WIMS-D/4 koduna veriler hazırlanır. Bu veriler hesaplatılarak sonsuz ortam çoğalma katsayıları elde edilir. Bu çoğalma katsayıları kullanılarak reaktivite değerleri hesaplanıp bir doğruya uydurulur. Bu doğru sabitleri bir kütük altoda toplanarak düşükden yüksek zenginleştirmeye doğru sıralanır. Bu kütük kullanılarak nodal metod kullanan HU-RPM koduna veriler hazırlanır. Bu metod kullanılarak tipik bir BSR kalbi incelenir ve değişik yakıt yükleme stratejileri belirlenir ve sonuçlar tablo halinde gösterilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Making low-cost calculation, keeping high accuracy is the main goal of nuclear reactor designers. In a nuclear reactor design, the following three basic problems must be solved: 1. Estimate the burnup for a given batch enrichment and associated core fraction. 2. Determine the reactivity thus enrichment of a fixed number of reload fuel assemblies to achieve a prescribed cycle length and/or fuel discharge bumup. 3. Specify the number of assemblies of fixed enrichment to achieve a prescribed cycle length and/or fuel discharge burnup. These calculations are very time-consuming and expensive, therefore very fast calculation procedures, such as neural network, nodal methods, are required. In this work nodal method is used. A computer program that models different types of PWR fuel assemblies is written and input data for WIMS-D/4 code are prepared. Infinite medium multiplication factors at various burnup are evaluated by using WIMS- D/4. Reactivities calculated by using these factors versus burnup values are fitted to a line. These line constants are stored in a file and are sorted from low to high enrichment into a library. Input data for the nodal code HU-RPM are prepared by using this library. Next using this method, a typical PWR core is analysed, various fuel loading patterns are investigated, and the results are tabulated.