Orta öğretim programlarında paraziter hastalıkların yeri ve önemi
- Tez No: 47172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNER KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mikrobiyoloji, Education and Training, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada orta öğretim pogramlarında parazit ve paraziter hastalıkların yeri ve önemi araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, örnekleme yöntemiyle seçilen 10 orta okul ve 8 lisede 100 öğretmene kişisel bilgi ve eğitim içerikli anket uygulanmıştır. İkinci aşamada ise 5 orta okul ve 5 lisede 300 öğrenciye başarı testi uygulanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında öğretmenlerin paraziter hastalıklar konusunda yeterli bir eğitim almadıkları ve orta öğretimde konuyu yetersiz buldukları ortaya çıkmıştır. İkinci aşamada ise öğrencilerin paraziter hastalıklar konusunda bilgi düzeylerinin oldukça düşük olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak orta öğretim pogramlarında paraziter hastalıklara yeterli derecede yer verilmediği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The place and importance of the parasitic and parasitic diseases at secondary education program level were researched in this study. One hundred teachers from 10 middle and high schools (Lycee) were assigned by sampling method as of the first stage of the sampling procedure. Questionnaires which include items related to some personnal characteristics and education were administered to these teacher respondents. As the secont stage, 300 students from 5 middle and 5 high scools were randomly assigned and were given the achievement test. It is found that teachers didn't have sufficient education about parasitic diseases. Yet again, it is also found that according to teachers, this topic was not given the necessary importance in secondary education program. Additionally, knowledge acquired by the students about parasitic diseases was at a very low level. As a result, it can be said that parasitic diseases are not given the required importance and place at secondary education program.