Yetenek yönetimi uygulamaları ile etkin kaynak planlama: İş gücü yönetimi üzerine
Talent management practices and efficient resource planning: İs a research on power management
  1. Tez No: 471733
  2. Yazar: DİLEK DOĞAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Birçok araştırmacı tarafından davranış değişikliklerinin ana belirleyicileri olarak tanımlanan yetenek ve öz yeterlilikler iş gücündeki verimliliğin göstergesidir. Çalışanların duygu, düşüncelerini oluşturup, beklenen davranışı biçimlendiren tutumları ortaya koyması ve bunun amir ve yöneticiler tarafından doğru algılanması her iki tarafında algılarına bağlı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Amir ve yöneticilerin tutum ve davranışlarına karşı, çalışan olumlu ya da olumsuz düşünceleri zamanla tutumların oluşmasına etki etmekte böylece davranışlarını yönlendirerek büyük ölçüde belirlemektedir. Amir ve yöneticiler için ise bu maksimum potansiyele sahip iş gücü yaratmak için bu tutumları iyi süzmeli ve iş gücünü olumsuzluklardan arındırarak hazırlamalıdır. Bu nedenle astlara karşı tutumların ve davranışların, kalıcı ve verimli iş gücü oluşturulmasında çok büyük etkisinin etki olduğu düşünüldüğü bu araştırmada, amir ve yöneticilerin astlara karşı tutumları incelenerek, aralarındaki ilişki betimlenecek ve geliştirdikleri davranışların yeteneklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı ortaya konulacaktır. Veri toplama aracı olarak, astlara karşı tutum ölçeği, öz yeterlilik ölçeği ve kişisel bilgiler anketi kullanılmıştır. Katılımcıların özelliklerinin gösteriminde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde ise; ölçeklerin dağılımlarının normal olup olmadığı Kolmogorov-Smimov testi ile test edilmiş, normal dağılım gösterenler t-testi ve Varyans (anova) analizi ile normal dağılım göstermeyenler ise Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis h testi ile analiz edilmiştir. Farkların hangi gruplar arasında olduğu ise Tukey Hsd testi ile test edilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişkilerde normal dağılım gösterenler Pearson Momentler çarpımı korelâsyonu ile normal dağılım göstermeyenler ise Spearman sıra farkları korelâsyonu ile test edilmiştir. Yönetici öz yeterlilik algıları bakımından; iş tecrübesine, katılımcıların görev yaptıkları firmaların sektörel düzeylerine göre gruplar arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Astlara yönelik tutum ile takım yönetimi alt boyutlarında ve toplam öz yeterlilik arasında, çalışma ahlakı ile çalışma stratejileri ve etkileşim alt boyutları arasında anlamlı ve zayıf bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ability, defined as the main determinant of behavior change and self-sufficiency by many researchers is indicative of the efficiency of the work force. feelings of employees, creating the idea is to demonstrate the expected behavior and attitudes that shaped the accurate detection by supervisors and managers it is undeniable that bothsidesdueto a perception of reality. Supervisors and managers' attitudes and behavior to ward semployees is positive ornegative thoughtsthus directing their behavior in time to influence the formation of attitudes greatly. Supervisors and managers should preparet opurify the seattitudes is tocreate a work force that has the maximum potential well should drain and work force from the negativity. There fore the attitude to wards subordinates and behavior, establishing permanent and productive work force in this research is believed to be the effects of a hugeimpact, supervisors and managers by examining their attitude to wards subordinates, will be described the Relationship between the mand will be disclosed as they emanate from the ability of behavior they have developed. The data collectiontools, attitude scale to wards subordinates, self-efficacy scale survey and personal information is used. In there presentation of the characteristics of participants, frequency, percentage, mean and Standard deviationare used. In the statistical analysis; of The normal distribution of the questionn aire was tested with Kolmogorov-Smimov test whe ther, showing normal distribution, t-test andvariance (ANOVA) and those whoare not normally distributed with the analysis of the Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis were analyzed by h test. What is the Difference between the groups were tested with Tukey HSD. showing normal distribution in there lations between those scales Pearson Moments normal distribution with the multiplication of the Spearman rank Correlation wastested by the correlation differences. Leaders in terms of self-efficacy; work experience, among groups according to the sector allevel, the companies they serve the participants in significant differences in team Management dimensions with attitudes to wards was determined subordinates and total self-sufficiency, work has a meaning ful and weak Relationship between business strategy and interaction sub scales with morality.