Lüks ürün seçiminde taklit edilebilirliğin tüketime etkisi
In the selection of luxury goods, the impact of imitability on consumption
  1. Tez No: 471735
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde üretim teknolojilerinin gelişmesi ile taklit ürünler pazarında gözle görülür bir büyüme ortaya çıkmış; orijinal ürünler ile taklitleri karşılaştırıldığında neredeyse ayırt edilemez hale gelmiştir. Araştırmada; lüks ürün seçiminde taklit edilebilirliğin ürün seçimine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini lüks bir markanın Nişantaşı mağazasına gelen yaş aralığı 18 - 69 arasında değişen; basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 500 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışma kriterlerini karşılamayan 28 katılımcı çalışma dışı bırakılarak çalışma 472 katılımcı ile sonlandırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 472 katılımcıdan 174 tanesi alışverişlerinde yalnızca orjinal ürünleri tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Bu grup içinde %65.5 lik kısma denk gelen 114 kişi ise alışverişlerinde taklit edilebilir ürünleri tercih etmediklerini belirtmişlerdir. Bilinçli olarak taklit ürün tercih eden grup ise bunun nedeni olarak sosyal statü kazanımını ekonomik yollarla edinmeyi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Today; by the development of technology products in counterfeits market are showing a rapid growth and when compared with the original products they have become almost indistinguishable. The research subjective of this study is; ''In the selection of luxury goods, the impact of imitability on consumption''. The universe of research is based on client visited a luxury brand Nişantaşı store; selected random between the age of 18 – 69 with total number of 500. The research ended with 472 people beacuse of the exclusion criterias. 174 of 472 people included for the research expressed to prefer only original products. On original product group % 65.5 prefer to have nonimitable products. In the imitation group people prefer to have these products because of economical benefits of having a high social statue in a cheaper way.