Ebelikte mesleki doyum ve mesleki doyum üzerine sosyal çevrenin etkisi
Midwifery professional satisfaction and its impact on the environment and social
- Tez No: 471751
- Danışmanlar: PROF. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı; bireyin mesleği, yaşama anlam katan en önemli doyum alanlarından biridir,bundan dolayı meslek yaşantısında doyumsuzluk yaşayan birey, olumsuz duygulara yönelir ve neticede işten ayrılma, işe devamsızlık, işe geç kalma, işi yavaşlatma gibi olumsuz sonuçları olabilmektedir. Bu bağlamda, sağlık hizmetleri sunumunda yer alan ebelerin, mesleki doyum düzeyleri ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi önemlidir. Araştırma tanımlayıcı niteliktedir veriler ebelerin sosyo- demografik özelliklerinin sorulduğu anket formu ve 'Minesota İş Doyum Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Araştırma, örneklem seçimine gidilmeden evrenin tümüne ulaşılması planlanarak, bahsi geçen hastanelerde görev yapan toplam 125 ebeye ulaşılmış ve anketler yüz yüze doldurularak onlardan teslim alınmıştır. (% 100) Bireysel ve kurumsal açıdan son derece önemli olan iş doyumu konusunda, ebe yöneticiler ve kurumun duyarlılık göstermesi, iyileştirici ve geliştirici önlemler alınarak yeni düzenlemelerin yapılması önemlidir, böylelikle, ebelik mesleğindeki verimlilik ve dolayısıyla ebeliğin verdiği sağlık hizmetinin kalitesi artacaktır. Ebelerde iş doyumunun bireysel (yaş, medeni hal, eğitim, kişilik özellikleri ve sosyo-kültürel çevre) ve kurumsal (iş ortamı ve koşulları, ücret, idari şekli ve idarecilerle ilişkiler, iş yerindeki iletişim, gelişme ve yükselme olanakları) faktörlerden etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individual's profession, which adds meaning to life, is one of the most important satisfaction. Individuals living in professional life dissatisfaction, negative feelings are directed. Low job satisfaction, turnover, absenteeism, lateness to work, can have negative consequences, such as business is slowing down. In this context, the midwives in the provision of health services, professional satisfaction level and it is important to study the factors that affect. Job satisfaction in midwifery is affected by individual (age, marital status, education, personality traits and socio-cultural environment) and institutional (work environment and conditions, salary, management type and relations with managers, communication at work place and development and progress in job positions) factors. It is important for midwifery administrators and institution to show sensitivity and make new regulations by taking alterative and improving measures regarding job satisfaction which is important in tenns of individual and institutional aspects. Thus efficiency in midwifery increases and accordingly the quality of health service given by midwifery increases. The sampling was carried out employing the stratified method .The data were collected using a questionnaire including the questions about the socio-demographic characteristics of midwives and'Job Satisfaction Scale'In this study midwifery professional satisfaction and its impact on the social environment were examined.