Sağlık ocağında çalışan hemşire ve ebelerin ailede kadına yönelik şiddet konusunda bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of nurses and midwives working at primary health care services towards domestic violence against women in family
- Tez No: 224861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık Ocağında Çalışan Hemşire ve Ebelerin Ailede Kadına Yönelik Şiddet Konusunda Bilgi ve TutumlarıAraştırmanın amacı sağlık ocaklarında çalışan hemşire ve ebelerin aile içinde kadına yönelik şiddet konusunda bilgi ve tutumlarını belirlemektir. Çalışmanın evrenini Konya ili Karatay, Meram, Selçuklu merkez ilçelerinde bulunan 40 merkez sağlık ocağında çalışan 328 ebe ve hemşire oluşturmuştur. Çalışmada örnek seçilmemiş, evrenin tamamı araştırmaya dâhil edilmiştir.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan hemşire ve ebeleri tanıtıcı özellikleri içeren 26 soruluk anket formu, ?Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçeği? ve ?Eş Dövmeye İlişkin Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından sağlık ocağı ziyaretleri ile araştırmacının denetiminde hemşire ve ebelerin öz-bildirimine dayalı olarak toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde ortalama, yüzdelik dağılım, Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U, Bonferroni Düzeltmeli Mann-Whitney U testi ve Spearman Korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge and Attitudes of Nurses and Midwives Working at Primary Health Care Services Towards Domestic Violence against Women in FamilyThe purpose of the study is to determine the knowledge and the attitude of the nurses and midwives who work in primary health care services toward violence against women in the family. The universe of the study was 328 nurses and midwives working in 40 primary health care services in Karatay, Meram, Selçuklu. The all universe were included in study without sampling.A researcher designed questionnaire of 26 questions which includes introductory features of nurses and midwives, ?The scale for recognizing the signs of violence against woman by nurses and midwifes? and ?The scale for attitudes toward wife beating? were used to collect data. The data were collected by the researcher with primary health care services visits and based on self-reports of nurses and midwives under the observation of the researcher. Mean and percentages distributions, Kruskal Wallis, Mann Whitney U and Bonferroni adjusted Mann-Whitney U tests and Spearman correlation analyses were used to statistical analyses.